Ознака: загаденост
Македонија 01.12.20 | 21:02

Македонија отруена! Охрид вечерва најзагаден град

Во Македонија загаденоста на воздухот повторно урива рекорди. Охрид вечерва е најзагаден град во земјава. Мерната станица таму измери присуство на ПМ10 честички од 432...

Скопје 29.11.20 | 12:18

Мицковски до Шилегов: Направи нешто за храбрите граѓани на Скопје кои се гушат

Аналитичарот од СДСМ, поранешен функционер во СДСМ му се обрати на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов барајќи од него да направи нешто за храбрите граѓани на Скопје...

Здравје 28.11.20 | 12:07

Поради енормната загаденост во Тетово, Куманово и Кавадарци: На сила стапуваат нови мерки и препораки

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Балкан 21.01.20 | 10:21

Во БиХ поради загадениот воздух годишно умираат по 3.300 луѓе, најмногу во Сараево и Бања Лука

Големото загадување на воздухот во бројни градови во Босна и Херцеговина годишно предизвикува прерана смрт на повеќе од три илјади лица, а државата губи повеќе од милијарда...

Скопје 04.12.19 | 08:30

Утрово најзагадено кај Ректоратот

Во Скопје и поголем дел од Македонија и утрово не се дише. Според мерните станици, иако загаденоста на воздухот е на пониско ниво од вообичаено, сепак е многу штетно. Утрово...

Македонија 02.07.19 | 09:32

Босанците ни го зедоа првото место: Македонија е втора на ранг-листата на загаденост во Европа

Македонија е европски вицешампион во загаденост со ПМ 2,5 честички на метар кубен, покажува ранг-листата на загаденост на земјите во Европа. Шампион во загаденост е Босна...

Здравје 19.01.19 | 21:14

Вечерва дишеме СМРТ

Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички вечерва достигна досега незабележани и аларманто високи 1215 микрограми. Ова вечерва го регистрираше „Мој воздух“ во...

Скопје 19.01.19 | 17:21

Петре Шилегов, не верувавме дека ќе нѐ направиш први во светот

Она што не ви успеа во ниту една друга сфера, во ниту еден друг сегмент на живеењето во 21 век, ви успеа вчера: направивте Скопје да е лидер, да остави зад себе 4.415 градови...

Македонија 18.01.19 | 23:31

Ивор Мицковски: Око ќе ми истече колку е загадено, кажаа ли нешто, зеленчук, овошје, ама па пазарите ги рикнаа

-Абе пече грло, око ќе ми истече колку е загадено. Кажаа ли нешто, зеленчук, овошје, ама па пазарите ги рикнаа. Абе преземете нешто бе нублери, имате ли мозок, напиша вечерва...