Ознака: Париз
Останати спортови 21.03.22 | 23:38

Организаторите на ОИ во Париз објавија популарни цени за влезниците

Организаторите на Олимписките игри во Париз 2024 ја презентираа денеска својата стратегија за продажба на влезниците, објавувајќи оти половина од вкупниот број билети...

Свет 17.03.22 | 21:30

Француското Министерство за финансии во Париз евакуирано поради терористичка закана

Дел од француското Министерство за финансии и економија денеска е евакуиран од зградата во Париз по дојава за можен терористички напад. „Околу 20 лица се веќе евакуирани“,...

Култура 10.03.22 | 09:23

„Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ во кореографија и режија на Рисима Рисимкин вечерва во МНТ

Вечерва во Македонскиот народен театар во 20 часот ќе биде изведена претставата „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ во кореографија и режија на Рисима...

Калеидоскоп 02.03.22 | 12:21

Музејот на восочни фигури во Париз ја отстрани фигурата на Путин

Музејот на восочни фигури во Париз ја отстрани фигурата на рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи посетителите ја оштетиле, во знак на протест поради руската инвазија...

Свет 23.02.22 | 22:44

Синдикатите на париското метро од 25 март повикуваат на „неограничен штрајк“

На 25 март во текот на целиот ден метрото, автобуските и РЕР линиите во Париз ќе бидат во прекин откако синдикатите се состануваат во петок за да одлучат за условите на...

Свет 14.02.22 | 10:09

Полицијата во Париз застрела маж кој им се заканувал со нож

Париската полиција утрово застрела маж, кој на железничката станица Гар ди Нор со нож се заканувал на полициската патрола. Засега неименуваниот маж бил погоден од огнено...

Свет 12.02.22 | 18:57

Полицијата им фрли солзавец на демонстрантите од центарот на Париз

Демонстрантите од цела Франција, кои најавија протести во Париз како дел од таканаречениот „Конвој на слободата“, и покрај големиот број полицајци, оклопни возила...

Свет 12.02.22 | 11:32

Масовни протести во Франција: Полицијата ги дочека со водени топови во Париз

Илјадници противници на епидемиолошките мерки воведени за да се спречи ширењето на инфекцијата со коронавирус се собраа ноќеска и утринава во предградијата на Париз....

Култура 28.01.22 | 09:11

Мини-турнејата на Трпчески и Венгеров со извонредна завршница во Париз

Нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески ја заокружи мини-турнејата што опфати настапи со една од најголемите музички ѕвезди, легендарниот виолинист Максим Венгеров...

Култура 27.01.22 | 10:07

По Лондон и Њујорк, вечерва концерт на Трпчески и Венгеров во Париз

По Лондон и Њујорк, македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески и легендарниот виолинист Максим Венгеров, во рамки на нивната мини-турнеја на најпрестижните...

Мода и убавина 26.01.22 | 15:51

Шарлот Казираги, принцезата од Монако јаваше коњ на отворањето на ревијата на Шанел во Париз

На Модната недела во Париз, во текот на модната ревија на луксузниот бренд Шанел, со спектакуларно влегување се појави внуката на Грејс Кели, принцезата Шарлот Казираги...

Свет 28.12.21 | 14:16

Париз и Атина воведуваат построги мерки поради новиот сој омикрон

Париз и Атина воведуваат построги мерки поради новиот сој омикрон. Двете земји, мерките ги воведуват особено за време на празниците и планираните масовни собири. Францускиот...

Свет 20.12.21 | 20:03

Заложничка драма во Париз: Маж киднапираше две жени во трговски центар

Во тек е заложничка драма во париз откако Тунижанец криднапиаше и држи две жени како заложници во трговски центар, пренесуваат француските медиуми, додавајќи дека станува...

Свет 18.12.21 | 23:46

Париз ја откажа новогодишната прослава

Пaриз го откажа новогодишниот огномет и другите новогодишни настани, во согласност со новите владини мерки за спречување на ширењето на варијантата омикрон на коронавирусот. Францускиот...

Вести 18.12.21 | 16:51

Париз ги откажа сите новогодишни прослави поради ковид-19

Париз го откажа новогодишниот огномет и другите настани на Елисејските полиња, во согласност со новите владини мерки за спречување на ширењето на омикрон варијантата...

Свет 18.12.21 | 15:33

Париз ја откажа новогодишната прослава

Пaриз го откажа новогодишниот огномет и другите новогодишни настани, во согласност со новите владини мерки за спречување на ширењето на варијантата омикрон на коронавирусот. Францускиот...

Свет 15.12.21 | 09:31

Париска такси компанија ја прекина употребата на возила на Тесла поради сообраќајна несреќа

Водечка париска такси компанија Г7 прекина употреба на автомобилот „Тесла модел 3“, бидејќи едно од возилата минатиот викенд учествуваше во сообраќајна несреќа во...

Вести 07.12.21 | 15:11

Николоски: Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ, граѓаните не смеат да бидат заложници на неуспесите на Заев

Во рамки на посетата на Париз учествувам во работата на Комисијата за правни прашања и човекови права  на Советот на Европа. Една од основните точки за кои што се разговара...

Свет 20.11.21 | 14:57

Голем пожар во центарот на Париз, го гаснеа 46 противпожарни екипи

Во самиот центар на Париз, утринава избувна голем пожар кој зафатил празни канцеларии во зградa, недалеку од зградата на Париската опера. Во извештајот на весникот „Паризиен“...

Останати спортови 07.11.21 | 18:23

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Париз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ победи на турнирот во Париз откако во финалето го совлада Данил Медведев од Русија. Првиот сет му припадна на Русинот со 6:4. Следните два...