Необично видео се појави на TikTok. Не е наведено во кое време од ноќта е направено и во кој град, но е објавено на профилот Stray Beautiful, кој собира донации за напуштените кучиња ширум светот.

Во описот се наведува дека е создаден непосредно пред разорниот земјотрес што ја погоди Турција. На него гледаме куче кое стои сосема само на улица и завива многу гласно. Зад неа гледаме џамија, а покрај неа поминуваат само неколку автомобили. Околу животното нема други кучиња или мачки, нема никој, а тој не престанува да завива гласно.

Во описот на снимката се наведува дека кучето се обидело да ги предупреди луѓето за претстојната опасност и немало друг избор освен да завива, кое сигурно било многу гласно во тивката ноќ. Не е познато дали кучето навистина почувствувало нешто или не, но многу сопственици ширум светот истакнале дека нивните кучиња го почувствувале земјотресот неколку секунди пред да го почувствуваат. Некои се вознемириле, други се криеле, а други завивале како ова куче, кое наводно било снимено на улица во еден турски град непосредно пред да се затресе земјата.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.