Ознака: куче
Црна хроника 20.09.21 | 15:01

Петгодишно дете од Тетово го искасало куче по целото тело, во болницата немало вакцина против беснило, го пратиле во Скопје

Пет годишно дете од тетовска Мала Речица е тешко повредено од бездомно куче, и поради тоа има рани од каснувањето по цело тело, од главата па се до стопалата. Нападот...

Македонија 10.09.21 | 09:29

Куче лежи во соба во болницата во Кичево

На социјалните мрежи се појави видео во кое добро се гледа како куче си лежи во една од болничките соби, во кичевската болница. Еве пациентот се лекува внатре. Докторите...

Црна хроника 05.09.21 | 18:30

Уапсен струмичанец што застрела куче

Полициски службеници од СВР Струмица, во текот на вчерашниот ден, во 23:45 часот го лишиле од слобода Т.Г.(59) затоа што истиот ден околу 19,55 часот тој со огнено оружје усмртил...

Црна хроника 01.09.21 | 17:03

Маж каснат од куче скитник во Аеродром

На 31.08.2021 во 20:30 часот во Полициската станица Аеродром, Ф.А.(48) од Скопје пријавил дека во парк на бул.„Јане Сандански“ бил каснат од куче скитник.

Скопје 10.07.21 | 17:58

Спасувачка акција кај хотел „Континентал“: Ветеринарот Виктор Груев спаси куче од шахта

На повик од МВР за асистенција при загрозување на безбедноста и прекин на телекомуникациската мрежа на ПС Гази Баба, дежурната екипа на ЈП Лајка во текот на денешниот...

Твитови 16.06.21 | 15:47

Фрла куче од мост, со видеото се фали на „Тик ток“

Соберете го,ако не му лупнете кривична можете да го фрлите и него вака,како што го фрли кучето. 🚨🆘️🚨🆘️🚨🆘️ pic.twitter.com/Qu16Ueh0eR — Две Ѕвезди (@dvezvezdi1) June 16, 2021

Вести 16.05.21 | 12:55

Kучето влегло во дворот на комшијата и го искасало

На 15.05.2021 во 18.20часот во Полициската станица Ѓорче Петров, З.Н.(59) од Скопје пријавил дека бил каснат од куче домашен миленик, кое без надзор од сопственикот влегло во...

Калеидоскоп 24.04.21 | 13:55

Грозоморен чин: Обесиле мало куче во Демир Капија и го оставиле да виси

Грозоморни фотографии, објавени на социјалните мрежи ги згрозија жителите на Демир Капија. Фејсбук-страницата Шепасти Ентузијасти објави слики од мало куче обесено...

Свет 31.03.21 | 09:24

Кучето на Џо Бајден повторно гризна човек

Германскиот овчар Мејџор, инаку сопственост на американскиот претседател Џозеф Бајден и неговата сопруга Џил, повторно касна човек, потврди Мајкл Лароса – гласноговорник...

Калеидоскоп 30.01.21 | 23:41

Почина Фреди, највисокото куче на светот

Почина Фреди, германска дога која влезе во Гинисовата книга на рекорди како највисоко куче на светот. Кучето, кое живееше во Есекс, Велика Британија со својата сопственичка...

Балкан 11.01.21 | 17:20

Трогателна сцена: Германски овчар со денови го чека сопственикот кој починал

На социјалните мрежи кружи фотографија од трогателна сцена на која се гледа германски овчар кој не се поместува од натстрешницата на еден локал во Белград. Корисничката...

Здравје 18.12.20 | 14:28

АХВ со совети до граѓаните: Ако ве касне куче или маче, веднаш јавете се на лекар

Доколку граѓанин го касне или изгребе куче или мачка, веднаш треба да се јави во најблиската здравствена установа за лекување на повредите, апелира Агенцијата за храна...

Свет 17.12.20 | 11:52

Го шетал ротвајлерот заразен: Казна за македонски државјанин во Австрија

Судот во австрискиот град Линц осудил угостител со македонско потекло на парична казна од 2.400 евра поради преккршување на карантинот. На угостителот му останале уште...

Свет 05.12.20 | 21:04

Куче го чека својот сопственик пред болницата каде му ги лечат раните од војната во Нагорно Карабах

Верното куче 20 дена го чека својот газда пред вратите на една болница во главниот град на Ерменија. Ерменски доброволец повреден во борбите во Нагорно Карабах, Ромик...

Естрада 27.10.20 | 23:09

Убиено кучето на Благица Павловска

Македонската фолк пејачка Благица Павловска вечерва преку „Фејсбук“ откри дека нејзиното куче е убиено. На денешниов ден Петковден си замина душата на мојта миленица...

Црна хроника 01.10.20 | 21:31

Малолетник пукал во куче, по грешка застрелал друг тинејџер

Вчера околу 16.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Копаница, скопско, 16-годишник од с.Бојане, скопско, бил повреден со огнено оружје. Тој бил пренесен во Комплекс...

Скопје 18.09.20 | 17:26

Ова го сторил ѕвер а не човек: Дино бил набоден на колец, испуштал душа во најголеми маки

Ново ѕверско мачење се случило деновиве во Скопје. Во Бардовци со импровизиран колец смртно е  прободено кучето Дино, големата бела добрина, маалски миленик. Дино испуштал...

Естрада 14.09.20 | 13:27

Кеба бил каснат од кучето на Лепа Брена: Морав да одам на лекар и примив тетанус

Пејачот Драган Којиќ – Кеба во емисијата „Звезде Гранда“ откри дека во една прилика го каснало кучето на Лепа Брена и Боба Живојиновиќ. Кеба и порано бил на гости...

Црна хроника 11.09.20 | 12:52

Девојка и жена во Скопје каснати од кучиња

На 10.09.2020 во 22.00 часот во Полициската станица Гази Баба, Т.М.(20) од Скопје пријавила дека на ул.„Јани Лукровски“ била касната од куче скитник. Во Полициската станица Центар,...

Калеидоскоп 24.08.20 | 15:36

Ражнатовиќ објави порака на македонски јазик: Од овие зборови сите „ќе се исплашат“

Вељко Ражнатовиќ, кој покрај тоа што е познат дека профионално се занимава со бокс, тој исто така е познат по тоа дека чува голем број на кучиња. Кучињата кој што тој ги...