На оградата на локацијата на поранешниот ресторан и дискотека „Парк“, објавени се рекламни банери со 3D рендерирани слики на кои се гледа како ќе изгледа објектот кој ќе се гради на оваа локација, пишува „Охридпрес“.

Минатата година оваа тема беше многу актуелна во јавноста откако беше обелоденето дека започна да се урива ресторанот и дискотеката „Парк“, специфичен објект, дело на познатиот охридски архитект Павел Балабанов, кој за него го добил специјалното признание на Биеналето на македонската архитектура за 1989 година.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.