Ознака: хотел Парк
Црна хроника 25.03.21 | 13:35

Охрид СОС: Владата задоцни, објектот „Парк“ е веќе урнат!

И покрај силните реакции од јавноста и стручната фела, минатата недела беше срушен објектот на некогашниот ресторан Парк во Охрид, кој е ремек дело на архитектурата....

Култура 19.03.21 | 18:14

Министерката за култура ќе бара одземање на ингеренции на општините Охрид и Струга поради изградба на ресторанот „Парк“

Министерката за култура и претседателка на Националната комисија на УНЕСКО Ирена Стефоска соопшти дека ќе иницира пред Владата да се разгледа можноста за одземање...

Култура 04.03.21 | 09:09

„Охрид СОС“ најави тужба против градоначалникот на Охрид поради непостапување по закон

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС” најави дека ќе покрене тужба против градоначалникот на Охрид Константин Георгиески, доколку тој, односно Општина Охрид не усвои...

Култура 02.03.21 | 15:56

Асоцијацијата на архитекти на Македонија бара да се прекине постапката за градење нов хотел на локалитетот „Горица“

Асоцијацијата на архитекти на Македонија, како општествено одговорно и ангажирано струково здружение чуствува потреба да искаже стручен став околу јавно пласираните...

Калеидоскоп 25.02.21 | 09:24

„Охрид СОС“ алармира: Се урива ресторанот „Парк“ на охридскиот брег за да се гради хотел?!

Само неколку дена пред да биде испратен извештајот до УНЕСКО за напредокот во заштитата на охридскиот брег и справувањето со дивоградбите, граѓанската иницијатива...