Верниците го слават Вторник на Педесетница, кој припаѓа на низата празници поврзани со Света Троица, кои започнуваат на денот кога Духот Господов се спушти врз апостолите. Бројни обичаи се поврзани со овој празник.

Духови претставуваат и „роденден“ на христијанската црква, а се нарекуваат уште и Тројца, Празник на Тројцата.

Тројцата се слават три дена, така што денес е црвена буква на календарот бидејќи се слави Вторник на Духовден.

Како и претходните денови, во вторникот на Педесетница, подот во храмовите е покриен со трева, гранките на липа или некое друго дрво се потпираат на ѕидовите, а иконите се украсени со цвеќиња.

Овој обичај потекнува од првите христијани, кои, пак, го презедоа од Евреите, кои ги украсија своите места за богослужба и куќи на празникот Педесетница. Тоа ги потсети на времето кога ги примиле Десетте Божји заповеди преку Мојсеј, како и на времето на лутање во пустината, откако избегале од Египет, бидејќи живееле во пустината во колиби направени од гранки и лисја.

По светата литургија, се служи вечерната служба, каде што луѓето клекнуваат и ткаат венци од трева и цвеќиња. Овие венци се носат дома и се ставаат покрај иконата и кандилата на ѕидот.

Освен ова, многумина венците за среќа и напредок ги ставаат и во џебови, чанти и автомобили, и иако тоа е обичај на понов датум, во суштина ја продолжува старата традиција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.