Ознака: обичаи
Калеидоскоп 01.08.23 | 15:05

Денеска ја славиме Преподобна Макрина, се верува дека ги штити жените

Најстарата сестра на Св. Василиј Велики и Св. Григориј Ниски. Како девица рано ја свршија за некој благороден младич. Но кога ? умре свршеникот, Макрина се заветува никогаш...

Калеидоскоп 24.07.23 | 21:12

Денеска е Св. великомаченица Ефимија, заштитничка на жените, секоја жена денеска треба…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 јули. Денеска е Св. великомаченица Ефимија. Света Ефимија се слави во месец февруари, а на денешен ден црквата...

Сервиси 06.06.23 | 12:15

На полноќ небото се отвора, замислените три желби се остваруваат

Православната црква и нејзините верници утре го одбележуваат денот кога главата на Свети Јован Крстител беше пронајдена, а потоа повторно погребана во земја. Овој празник...

Калеидоскоп 04.06.23 | 10:27

Обичаи за Духовден, овие работи жените никако не смее да ги прават

Црковниот празник посветен на слегувањето на Светиот Дух на апостолите, кој се празнува 50 дена по Велигден е еден од најголемите празници кои Македонската православна...

Калеидоскоп 15.04.23 | 15:52

Дали и денес може да се вапцуваат јајца?

Традицијата кај балканските народи да вапцаат јајца за Велигден се јавила во 16-тиот век. Меѓутоа, кај голем број домаќинки постои дилемата дали јајцата мора да се вапцаат...

Сервиси 10.04.23 | 18:32

Почна Страсната седмица: На трпезата имајте само сува храна, за ваша душа читајте поучни текстови

Последната седмица пред Велигден (Пасха) е Страдална или Страстна седмица, Седмица на маките (страст е црковно-словенски збор и значи: мака, страдание). Страдалната седмица...

Живот 25.02.23 | 16:09

Не заборавајте: Утре е голем празник, овие две работи мора да ги имате на трпезата

На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај свекрва, сестра кај сестра...

Калеидоскоп 06.02.23 | 10:16

Денеска се празнува Света Ксенија Римјанка: На жените ќе им се остварат сите желби доколку денеска направат една работа

На 6 февруари православните верници во Македонија го слават празникот Света Ксенија Римјанка. Македонската православна црква и нејзините верници го слават празникот...

Сервиси 08.01.23 | 17:20

Како треба да се испочитува третиот ден Божик и Св. Стефан

Утре, на третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што...

Калеидоскоп 08.01.23 | 16:55

Го викаат најсекси гроб на светот, а секоја година илјадници жени го тријат и го бакнуваат за да им донесе добар секс, љубов и бебиња

Иако Лувр и Ајфеловата кула се на врвот на листата на секој турист кој патува за Париз, една од изненадувачките атракции на градот се париските гробишта, особено Пер-Лашез. Последното...

Сервиси 07.01.23 | 18:01

Не е за во паричник ниту за во ѓубре: Каде се чува паричката од Бадник?

Без разлика што Црквата вели дека правилно е паричка да се врти на Василица, векови наназад во делови од Македонија традиција е да се крши леб со паричка за Бадник. Оној...

Сервиси 04.01.23 | 16:40

На Божик првиот гостин треба да ви биде дете, свеќата што се пали да е од чист восок

На Бадник, денот пред Божиќ започнува божикното славење. Рано наутро се зема бадниково гранче и се пали оган. Жените во куќите месат колачи и торти и ја подготвуваат...

Сервиси 26.11.22 | 08:55

На денот на Јован Златоуст, ненадминлив во убавиот збор, добро е да се прочита барем дел од книга

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 ноември, денот посветен на Св. Јован Златоуст. Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси....

Калеидоскоп 20.11.22 | 14:33

Архангел Михаил штити од зло: Се верува дека во пресрет на Денот на Архангел треба да ги избегнувате овие работи

Архангел е празник, кој со црвени букви е запишан во црковниот календар и секогаш се празнува на 21 ноември. Тој е спомен на еден од ангелите кои според традицијата им...

Калеидоскоп 08.11.22 | 08:15

Денеска е Митровден, ако не сте дома на овој ден, цела година ќе…

Православната црква денеска го слави светиот великомаченик Димитрија, празник кај народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8...

Калеидоскоп 07.11.22 | 13:13

Пред Митровден секој да биде во својата куќа, зошто ако не биде дома цела година ќе преноќува по туѓи куќи

Митровден е празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј, кој секоја година се празнува на 8-ми ноември. Празникот се слави на целиот Балкански полуостров....

Сервиси 21.08.22 | 15:01

Пред нас е голем празник, оваа молитва е надеж за жените што сакаат да добијат дете

Меѓу позначајните празници што македонскиот народ ги празнува со по­себ­но внимание се и неколкуте празници на пресвета Богородица, мајката на спа­сителот Исус Христос....

Калеидоскоп 01.08.22 | 14:15

Утре се одбележува Св. Илија-громовник, задолжително испочитувајте го овој важен обичај за добро здравје

Православните верници утре го слават празникот на старозаветниот пророк и новозаветниот светител Илија. Свети Илија, многу почитуван во православието како строг и...

Калеидоскоп 31.07.22 | 09:04

Доаѓа Свети Илија: Што смее, а што не треба да се прави на овој празник

Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го отклучува или заклучува небото и го пушта или запира дождот, бидејќи се верува дека тој повела со летните...

Калеидоскоп 10.07.22 | 16:12

Свадбен обичај за малку ќе доведел до развод: Не ми се верува што ме тераа да направам

Сввадбените обичаи на Балканот знаат да бидат и многу чудни, а особено збунувачки се оние ептен стари за кои поновите генерации не ни слушнале. Младоженец од Белград...