На 6 февруари православните верници во Македонија го слават празникот Света Ксенија Римјанка.
Македонската православна црква и нејзините верници го слават празникот посветен на преподобната Ксенија Петроградска на 24 јануари според црковниот календар, а на 6 февруари според Грегоријанскиот календар.
Оваа светителка е родена во Рим како ќерка на познат сенатор. Привлечена од љубовта Христова, таа не сакала да се омажи, како што сакале нејзините родители, а за да го избегне тоа, решила тајно да побегне од родителскиот дом.
Со двајца од нејзините доверливи робови, таа заминала на островот Коа, во градот Милас, каде што основала семејство на девици. Таа останала таму до нејзината смрт. Велат дека физички била слаба жена, но во верата, постот, молитвата и бдението имала машка издржливост.

Пробдеала ноќи и престанувала молејќи се на Бога, се облекувала победно од сите сестри, а лебот што го јадела го посипувала со пепел од кадилницата.

Бидејќи света Ксенија цел живот се борела за правата на жените, нивниот глас и одлуката да живеат како што сакаат, таа е светица која го штити женскиот пол. Според народното верување, жените утре (6. февруари) не треба да се занимаваат со домашни работи, туку треба да го поминат денот во природа, да се одморат, да се молат и да запалат свеќа и да посакаат желба.

Молитва на празникот на Света Ксенија Римјанка:
„Во тебе, мајко, со сигурност е спасен образот Божји, бидејќи со примањето на Крстот си го следела Господа Христа, со своите постапки си научила да го презираш телото, сакајќи повеќе за душата на бесмртните нешта, затоа твојот духот се радува со ангелите, света Ксенија“.

 

Се верува дека преподобната Ксенија ќе им ја исполни желбата што ќе ја замислат во моментот додека и се молат.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.