Ознака: празник
Сервиси 21.01.20 | 10:47

Уште еден продолжен викенд, понеделник 27 јануари-неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2020 година (понеделник),...

Балкан 07.01.20 | 20:43

Србите во Албанија бараат училишта на мајчин јазик во Скадар и 7 јануари државен празник

На одбележувањето на големиот православен празник,Божик, српско-црногорското малцинство побара формирање училишта на нивен мајчин јазик во Скадар и прогласување на...

Калеидоскоп 07.01.20 | 08:08

Денеска е празник на радоста и надежта

Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на тој ден се празнува раѓањето на Спасителот Исус Христос. Колку овој ден е важен за човештвото се гледа и...

Сервиси 02.12.19 | 11:51

Ни доаѓа продолжен викенд, понеделник е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 8 Декември 2019 година (недела), односно 9 декември 2019 година (понеделник),...

Калеидоскоп 25.11.19 | 10:11

Денеска е голем празник: Што треба да направите за благосостојба и среќа

Денеска е Свети Јован Златоуст. Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси. Се роди во Антиохија, во 354 година. Во младоста ги изучи грчките филозофи,...

Калеидоскоп 16.11.19 | 08:39

Денеска е голем празник: Правилата се строги, а ова никако не смеете да го правите

Денеска е Пренесувањето на моштите на св. великомаченик Георгиј од Никомидија во Лида Палестинска. Овој празник поврзан со името на свети Георгиј Победоносец му припаѓа...

Калеидоскоп 12.11.19 | 19:27

Доаѓа тежок празник: Еве што треба да направите да бидат исполнети вашите молитви и желби

Архангел Михаил е водачот на небесните војски кој секогаш се јавувал на местата на кои се појавувала Богородица, така што претставува небесна сила и заштита на земјата. Според...

Сервиси 02.11.19 | 08:41

Православните денес празнуваат Задушница

Задушница (Мртва сабота, Мртвен, Мртвени дни) — деновите во кои според народните верувања душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски...

Сервиси 25.10.19 | 11:02

Следува уште еден споен викенд: Наредниот петок неработен

Празникот на сите светци 1 ноември (петок), ќе биде неработен за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика...

Скопје 22.10.19 | 13:38

ЈСП утре ќе сообраќа по неделен возен ред

Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје” утре ќе сообраќаат по неделен возен ред поради државниот празник 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна...

Калеидоскоп 30.09.19 | 10:01

Вера, Надеж, Љубов: Денеска треба да направите едно нешто за вашите ќерки и да се воздржите од ова зло!

Православние верници денеска ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. На овој ден се празнува...

Калеидоскоп 26.09.19 | 13:07

Тежок празник и строг пост: Утре се слави Крстовден

Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото...

Калеидоскоп 20.09.19 | 20:40

Трудните лесно да се породат, а оние што немаат деца, да добијат: Утре е голем празник

Рождество на Пресвета Богородица (познат и како Мала Богородица) е еден од најголемите празници на православната црква. Народот верува дека Пресвета Богородица е заштитничка...

Калеидоскоп 19.09.19 | 10:54

Верниците во страв од чудото на Свети Архангел: Ова морате да го направите за остварување на најголемата желба

Денеска е Св. Архангел Михаил. Главниот празник на свети архангел Михаил се празнува на 8 ноември (Јулијански календар). Се вика Собор на свети архангел Михаил. Денес, пак,...

Калеидоскоп 14.09.19 | 09:32

Го славиме светецот кој бил голем пророк: Не правете го ова за да не ви се разнесе ксметот од дома

Денеска е Преподобен Симеон Столпник. По потекло Симеон беше Сириец. Родителите му беа селани. На 18-годишна возраст тој ги напушти родителите и се замонаши. Откако помина...

Македонија 08.09.19 | 14:09

Со мерење притисок и тест на ПП апарати СДСМ слави Ден на независноста

На овој ден пред осум години илјадници Македонци го следеа патот на Декларацијата за независноста на Република Македонија до Музејот на македонската борба. Актуелната...

Сервиси 02.09.19 | 21:27

Понеделник неработен ден – после тоа следува уште еден продолжен викенд

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, во согласно со Законот за празниците („Службен весник на РМ“ бр. 21/98 и 18/07), 8 септември 2019 година (недела), Денот...

Економија 28.08.19 | 16:53

Бутици, маркети, ресторани, бензински пумпи…на сите кои работат денеска треба да им се исплати 50% повисока дневница

Согласно Законот за празници вторник 28. август, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Меѓутоа, за одреден дел од вработените во приватниот сектор,...

Економија 28.08.19 | 09:12

Работите на празник – пресметајте колку изнесува празничната дневница

Согласно Законот за празници вторник 28. август, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Меѓутоа, за одреден дел од вработените во приватниот сектор,...

Калеидоскоп 27.08.19 | 16:45

Утре сите патишта водат во Скребатно: Во манастирот се дели ручек за 5.000 луѓе според заветот од пред 2 века

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите, посветен на смртта на Марија, мајката...