Ознака: молитва
Сервиси 03.01.23 | 11:37

Денеска е Св. маченица Јулијана: Кажете ја оваа молитва и таа ќе ви ја исполни желбата

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 декември. Денеска е Св. маченица Јулијана и шестотини и триесетте маченици со неа. Оваа славна девица и маченичка...

Сервиси 21.08.22 | 15:01

Пред нас е голем празник, оваа молитва е надеж за жените што сакаат да добијат дете

Меѓу позначајните празници што македонскиот народ ги празнува со по­себ­но внимание се и неколкуте празници на пресвета Богородица, мајката на спа­сителот Исус Христос....

Калеидоскоп 12.07.22 | 13:02

На Петровден изговорете молитва и заблагодарете се!

Петровден е православен празник што се одбележува секоја година на 12. јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници по Велигден....

Балкан 03.04.22 | 17:01

Првпат по 88 години се одржа ноќна Рамазанска молитва во Аја Софија

За првпат по 88 години, во Aja Софија (Света Софија) во Истанбул беше извршена теравих-намаз, заедничка ноќна молитва на муслиманите карактеристична за месецот на постот....

Сервиси 03.01.22 | 08:38

Кажете ја молитва денеска и Св. маченица Јулијана ќе ви ја исполни желбата

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 декември. Денеска е Св. маченица Јулијана и шестотини и триесетте маченици со неа. Оваа славна девица и маченичка...

Патувања 02.10.21 | 11:26

Трианесет години чекавме дете, во февруари го добив син ми откако примив молитва од манастирот Тумане

Тринаесет години чекавме дете, а годинава на 17 февруари го добив Урош, раскажува Билјана Ранкиќ од Белград, само една од многуте верници кои го посетиле манастирот Тумане...

Калеидоскоп 28.08.21 | 16:09

Молитва за здравје и среќа за денешниот празник Успение на Пресвета Богородица

Денеска меѓу православните христијани се слави големиот празник Успение на Пресвета Богородица. Молитвата која се кажува за здравје и среќа на овој ден гласи: „Бoгородице...

Калеидоскоп 24.04.21 | 22:03

Ребека: Молитвата и светото масло го спасија мојот син, му благодарам на Господ, вечно да го славиме

Кога медицината направила се што може за мало дете со епилептичен напад, за тоа по долго време без кислород да биде во длабок сон, под анестезија, помошта дошла од искрената...

Македонија 22.04.21 | 14:25

Министерот Насер Нуредини прекина прес-конференција за да се моли

Премиерот Зоран Заев, министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини присуствуваат на официјалното пуштање...

Калеидоскоп 14.03.21 | 12:18

Молитва за Прочка: Научи ме да им простувам на оние кои ме повредиле

Денеска не е важно, дури и непотребно е да амкате, носите портокали по роднини, да се најадете, препиете и разни други народни обичаи. Суштината на денешниот празник е...

Музика 23.01.21 | 11:15

Хрватите не го забораваат: Молитва по повод 40 години од раѓањето на Тоше

Засекогаш со нас во срцето, 25 јануари, 40 роденден на Тоше Проески. Вака хрватската дискографска куќа „Хит рекордс“ ја најавува молитвата по повод раѓањето на најголемиот...

Скопје 28.12.20 | 22:23

Автомобил повторно влезе на Плоштадот: Возачот на молитва пред Цар Самоил

Вечерва несовесен возач повторно со автомобилот влезе на плоштадот „Македонија“ во Скопје. На видеото објавено на социјалните мрежи може да се види како возачот клекна...

Балкан 24.12.20 | 11:03

Мигранти во камп во Србија сакаа да ја убијат чистачката бидејќи им згазнала на килимчето за молитва

Тежок инцидент се случи во мигрантски камп во Србија. Мигранти за малку ќе ја личнувале чистачката бидејќи зглазнала на простирката која што еден од бегалците ја имал...

Балкан 03.11.20 | 14:05

Отворена првата џамија во Атина

По 14 години и по низа бирократски пречки, првата џамија во Атина, вчера, ги отвори вратите за верниците. Првата молитва се одржа под превентивни мерки за заштита од...

Калеидоскоп 23.08.20 | 11:32

Го изговараме на крајот на молитвата, но ретко кој знае што значи: Зборот АМИН крие вековна мистерија

Овој термин, по потекло од хебрејски јазик, значи цврстина, решеност. Во Стариот Завет, зборот АМИН ја симболизира вистината, која е „благословена на земјата, благословена...

Балкан 24.07.20 | 10:02

Денеска по 86 години првпат ќе има молитва во „Аја Софија“ во Истанбул

Турција денеска именуваше тројца имами за „Аја Софија“, од кои еден е професор по верски студии, пред првата молитва во овој објект во Истанбул по 86 години. Првата муслиманска...

Балкан 20.07.20 | 10:04

Христијанските мозаици ќе бидат прекриени со завеси за време на молитвите во Аја Софија

Христијанските мозаици на ѕидовите на Аја Софија во Истанбул, која минатата недела беше пренаменета од музеј во џамија, за време на муслиманските молитви ќе бидат прекриени...

Македонија 24.05.20 | 18:32

Во Куманово еден до друг на групна молитва за Рамазан Бајрам и без заштитини маски

Муслиманските верници денеска го одбележуваат празникот Рамазан Бајрам. Поради опасност од ковид-19 празнувањето треба да биде со посебни мерки на заштита. Како што...

Калеидоскоп 22.05.20 | 09:39

Хакиран систем во џамија – наместо повик за молитва ечеше „Бела чао“

Турските власти отвориле истрага откако во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии е пуштена италијанската антифашистичка...

Македонија 20.05.20 | 22:20

ИВЗ ја известила Владата дека нема да ја откаже молитвата за Бајрам

Како што објави Лајмпрес, ИВЗ на чело со поглаварот Сулејман Реџепи испратила писмо до Владата завчера, во кое се потенцира дека тие се против полициски час во текот...