Фенг шуи декорација на домот за јануари 2022 година – совети за привлекување среќа, пари и напредок!

Јануари е месец кој навестува нов почеток, започнува со празничен дух, а во втората половина сме пред планови и намери за цела година. Како и со сè во животот, така и со фенг шуи енергијата во текот на годината во домот, важно е како ќе ја започнете.

Затоа јануари е клучен месец за чистење и бланширање на енергијата. Првиот и најважен чекор е да се исчисти домот од непотребни работи и да се ослободи простор. Исто така, важно е да се ослободите од се што ве потсетува на лоши ситуации од претходната година.

За да имате здрава Чи енергија во вашиот дом, важно е да се фокусирате на сите 5 фенг шуи елементи – вода, воздух, земја, оган и метал. За јануари, како и за зимските месеци, важно е повеќе да се фокусираме на водениот елемент, а 2022 година е и во знакот на воден тигар според кинескиот хороскоп.

Елементот вода симболизира промена, интуиција, подмладување, леснотија, чистота, освежување, духовност, авантура, храна, пари, мистерија и храброст. Водата има и различни видови на енергија и може да биде и јин и јанг.

Водата може да биде нежна, мирна (јин) како малите реки, потоци и езерца или течна и подвижна (јанг) како океани, водопади и големи езера. Ако имате премалку вода во вашиот простор, тоа ќе создаде стрес, вознемиреност, проблеми со парите, летаргија, заглавена виталност и неповолни пари, додека премногу вода може да создаде хаотична, непродуктивна и непредвидлива средина за домаќинството.

Поставувањето на воден елемент или водена симболика во близина на вашиот влез и во областа на кариерата е важно за активирање на здравото чи за целиот ваш дом, но и за вашата кариера.

Водата тече, па ако ја одржувате пред вашиот дом ќе обезбедите постојан проток на животна енергија во вашиот дом. Доколку вашата кариера е во опаѓање, активирањето на водениот елемент е првиот чекор кон воспоставување рамнотежа во таа област од вашиот живот.

Бидејќи водата создава дрво, исто така е многу корисно да се постави водениот елемент во областа на богатството и семејството кое го управува дрвото. Ставањето премногу вода во областа на оган или земја ќе ги ослаби тие витални области на углед, односи, здравје и мудрост.

Користете вистински водени елементи како што се фонтани и аквариуми. Користете сини и црни бои, кои се поврзани со енергијата на водата, како и огледала, стакло, уметнички дела кои прикажуваат вода. Можете да купите сини килими, перници, ќебиња.

Доколку планирате да го смените мебелот, можете да се одлучите за елементи во сина боја. Исто така, фигурите на морски елементи, како што се фигури од риби и школки, можат да донесат позитивна енергија на водениот елемент.

Слики на кои се прикажани риби, вода, море, водопади, сето тоа може да наведе дека сè тече во вашиот дом и го менува својот тек на подобро во согласност со водата. Важно е да не претерате со водениот елемент бидејќи просторот тогаш може да изгледа ладен.

Поради тие сини и водени симболи, можете да додадете и некои елементи од оган и земја за да ја балансирате енергијата. Можете исто така да додадете елементи на црвени или земјени тонови со вода и да создадете вистинска хармонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.