Ознака: јануари
Економија 25.01.21 | 09:26

Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Oд утре 26.01.2021 година, (вторник) почнува етапната исплата на јануарските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени...

Балкан 30.12.20 | 17:51

Рама: Постигнавме договор со Фајзер, вакцинацијата почнува во јануари

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека албанската Влада постигнала начелен договорот со компанијата „Фајзер“ за обезбедување антиковид вакцина. Според Рама вакцинацијата...

Свет 11.08.20 | 13:20

Руската вакцина „Спутник“ ќе биде достапна од 1 јануари

Вакцината против Ковид-19 на Русија ќе биде достапна на „цивилното население“ од 1 јануари 2021 година, објави во вторникот московското Министерство за здравство, пренесува...

Балкан 08.02.20 | 10:43

Бебето пронајдено покрај патот среде јануари, доби имe и згрижувачко семејство

Само три часа откако е родено, бебе било оставено покрај патот во Кучево, Србија. Новороденчето го посвои згрижувачко семејтво, а доби име Јован. Семејството го посети...

Калеидоскоп 04.02.20 | 21:58

Првиот месец годинава: Најтопол јануари досега

Овој јануари е регистиран како најтопол јануари на планетата, а за нијанса е потопол од истиот месец во 2016 година. По рекордно топлата деценија, 2019 година беше најтопла...

Астро 03.01.20 | 22:45

Зошто децата родени во јануари се посебни?

Ако терминот на породување ви е во текот на еден од најстудените месеци тогаш треба да ги знаете овие интересни факти поврзани со бебињата родени во јануари. Ако ја започнувате...

Астро 02.01.20 | 08:41

Ако сте родено во јануари, тогаш…

Луѓето родени во јануари се вредни и детални, ја ценат искреноста и добрината и се природни лидери. Луѓето родени во јануари не очекуваат дека нешто „ќе им падне од небо“....

Свет 26.12.19 | 21:00

Во Брисел по први јануари нема возење стари дизел возила

Од први јануари стапува на сила нова регулатива во Брисел со која се забрануваат стари дизел возила, забраните се постепени до 2025-та кога речиси сите дизел возила ќе...

Сервиси 06.02.19 | 09:50

20 дена под нулата: Јануари нè измрзна

Постудено од вообичаено, со минимални температури под нулата, и со траење од над 20 дена, како и со натпросечни количества врнежи, односно екстремно влажно време било...

Сервиси 01.01.19 | 18:42

Временска прогноза за цел јануари

Првите денови од новата година, нè очекуваат претежно ниски, вистински зимски температури. Дневните температури се очекуваат да бидат минусни. Температури во плус,...

Астро 31.12.18 | 20:30

Што ве очекува на љубовен план првата недела од јануари

Овен Во љубовта не се препуштајте само на вашите страсти туку погледнете малку и во срцето на вашиот партнер. Можете да очекувате мали недоразбирања со партнерот околу...

Астро 31.12.18 | 13:18

Овие хороскопски знаци ќе се збогатат во јануари

Лав Имате доста креативна енергија, затоа потрудете се да ја употребите на адекватен начин. Ве очекува голема заработувачка. Чувствувате потреба да ја остварите животната...