Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска источниот округ Ван во Турција, јави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк, повикувајќи се на Дирекцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Земјотресот се случил во 17 часот и 43 минути по локално време во близина на границата со Иран.

Епицентарот бил во областа на турскиот град Баскале, на длабочина од седум километри под површината на земјата.

Нема информации за причинета материјална штета и повредени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.