Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска пристигна во историска посета на САД.

Ова е прво патување на Зеленски во странство од почетокот на руската инвазија на Украина.

Тој по пристигнувањето изјави дека му е голема чест што е во Белата куќа и дека ја цени поддршката на американскиот претседател. Потоа му врачи медал на Бајден.

Украинскиот претседател имаше средба со Џо Бајден во Овалната соба.

На почетокот Зеленски им се заблагодари на Бајден и на „обичните луѓе“ за поддршката.

Бајден, од друга страна, рече дека „храброста и издржливоста на Украинците го инспирираа целиот свет.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.