Ознака: Володомир Зеленски
Свет 16.05.24 | 13:44

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека воената ситуација во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“, но сепак „под контрола“....

Свет 10.05.24 | 20:30

Зеленски го разреши главниот телохранител по обидот за атентат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го отпушти шефот на агенцијата одговорна за неговата заштита. Промената дојде откако двајца службеници на агенцијата беа...

Свет 02.05.24 | 14:33

Зеленски: Русија во април употреби 300 ракети, 300 дронови и 3.200 касетни бомби во нападите врз Украина

Русија во нападите врз Украина во април употреби повеќе од 300 проектили, околу 300 беспилотни летала „Шахед“ и над 3.200 касетни бомби, изјави украинскиот претседател Володимир...

Свет 08.03.24 | 08:59

Со указ од Зеленски воените регрути ќе бидат префрлени во резерва

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски потпиша декрет со кој се предвидува воените регрути, кои служат во двегодишната војна против Русија, да бидат префрлени...

Македонија 07.03.24 | 12:42

За Пендаровски е прифатливо во Македонија да се лекуваат ранети украински војници

Идејата за отворање на центри за рехабилитација на ранети и повредени украински војници, но и деца во земјите од Западен Балкан, вклучително и Македонија, начелно е...

Свет 06.03.24 | 14:20

Воздушен напад во Одеса додека во украинскиот град се Мицотакис и Зеленски

Не постои никаков проблем во однос на безбедноста на премиерот и грчката делегација, брифираат грчки владини извори по информациите дека во Одеса бил извршен воздушен...

Свет 22.02.24 | 12:23

Зеленски потпиша декрет со кој им се дозволува на странци да служат во Националната гарда на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша декрет со кој се дозволува странци и лица без државјанство да служат во Националната гарда на земјата, јави денеска...

Свет 22.12.23 | 09:01

Зеленски ги повика Украинците да не потклекнат во одбраната на земјата

Само неколку дена пред Божиќ, украинскиот претседател Володимир Зеленски апелираше на борбениот дух на неговите сонародници да не потклекнат во одбраната на земјата. Потребно...

Свет 21.11.23 | 18:34

Зеленски се надева дека на претстојниот Самит ќе биде донесена одлука за преговори со ЕУ

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изјави дека се надева оти лидерите на Европска Унија ќе се согласат да ги отворат преговорите за членство на следниот...

Свет 12.11.23 | 11:14

Зеленски и мене ќе ме ликвидира: Залужни во жестока кампања за соборување на претседателот

Се вжештува „изборната“ кампања на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, кој има амбиција да го замени претседателот Володимир Зеленски. Ова...

Свет 06.11.23 | 22:59

Зеленски: Неодговорно е да се разговара за распишување избори во време на војна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека е неодговорно да се водат разговори за одржување избори во Украина за време на војна и повика на единство за да...

Свет 02.10.23 | 11:43

Маск го исмеја Зеленски: Тој бара милијарда долари на секои пет минути

Најбогатиот човек на светот, милијардерот Илон Маск го исмејуваше украинскиот претседател Володимир Зеленски затоа што постојано бара од своите сојузници пари за...

Свет 26.09.23 | 11:44

Хаос поради нацистот на кого му аплаудираше Зеленски: Оставка за претседателот на парламентот

Претседателот на Долниот дом на канадскиот парламент, Ентони Рота, мора да поднесе оставка поради скандалот со почестувањето на поранешен припадник на СС дивизијата,...

Свет 22.09.23 | 12:22

Полскиот претседател ја смирува ситуацијата: Сакам со Зеленски да раговарам како пријател

Полскиот претседател Анджеј Дуда вчера изјави дека е подготвен да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски како пријател за да се реши тензичната ситуација...

Свет 18.09.23 | 15:45

Зеленски: Не даваме територија заради мир, што е следно, трета светска војна?

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска повтори дека Украина нема да отстапи дел од својата територија заради постигнување мир. Не, тоа е наша територија,...

Свет 17.09.23 | 09:29

Над 140 челници доаѓаат идната недела во Њујорк, ОН ризикуваат да ги прошират несогласувањата поради Зеленски

Повеќе од 140 светски лидери ќе се упатат во Обединетите нации следната недела во време на голем број кризи, а главната улога на украинскиот лидер може да ја истакне растечката...

Свет 04.08.23 | 08:40

Зеленски: Борбите на фронтот се тешки, нападите се многу силни, а украинските сили доминираат

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, во своето редовно ноќно обраќање до нацијата изјави дека руските војници со сите сили се обидуваат да ги запрат одбранбените...

Свет 25.07.23 | 14:58

Сунак и Зеленски повторија колку е важно Украина да извезува жито

Британскиот премиер Риши Сунак и украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно изјавија колку е важно Украина да може да извезува жито на меѓународните пазари,...

Свет 25.07.23 | 08:44

Зеленски: Украина е подготвена годинава да почне преговори за членство во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата земја е „целосно подготвена“ да почне преговори за пристапување во Европската Унија. Одржав состанок...

Свет 23.07.23 | 11:36

Зеленски: Украина со сигурност ќе одговори за руските напади врз Одеса

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, денеска изјави дека Украина сигурно ќе им одговори на руските терористи за нападите што ги извршија врз Одеса, пренесе...