Ознака: Володомир Зеленски
Свет 17.11.22 | 15:26

Зеленски: Десетте предлози за ставање крај на војната со Русија, мировна формула не само за Украина, туку и за светот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека десетте предлози што ги изнел за ставање крај на војната со Русија се мировна формула не само за Украина,...

Свет 16.11.22 | 08:28

Зеленски: На Русија и се зборува за мир, но таа истрелува проектили како одговор

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека руските ракетни напади врз Украина биле порака дека не е во интерес на Москва да се стави крај на војната. Во своето...

Свет 16.11.22 | 08:24

Директорот на ЦИА на средба со Зеленски

кторот на ЦИА Вилијам Барнс е во главниот град на Украина за да се сретне со претседателот Володимир Зеленски и неговите колеги од разузнавањето. Барнс беше на безбедно...

Свет 15.11.22 | 12:23

Путин е на потег: Зеленски ги објави условите за крај на војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги објави деталите од своето денешно обраќање на самитот на Г20. Зеленски рече дека сега е време да се запре руската војна...

Свет 15.11.22 | 08:28

Зеленски ги повика лидерите на Г20 да го вратат мирот и да стават крај на руската војна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика лидерите на Г20 да станат „ко-креатор на мирот“ и да стават крај на „агресивната“ војна на Русија. – Убеден сум...

Свет 13.11.22 | 11:32

Зеленски: Руските сили ја уништија клучната инфраструктура во Херсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руските сили ја уништиле клучната инфраструктура во Херсон пред да се повлечат, пренесоа светските агенции. „Пред...

Свет 11.11.22 | 21:55

Зеленски објави победа во Херсон: Oва е историски ден

По повлекувањето на руските војници, украинскиот претседател Володимир Зеленски пријави натамошно напредување на неговите трупи кон регионалниот главен град Херсон...

Свет 08.11.22 | 12:13

Путин сепак ќе дојде на Г 20, Зеленски се мисли: Доколку дозволи ситуацијата, тој ќе биде со нас

Претседателот на Индонезија, Џоко Видодо денеска изјави дека неговиот руски колега Владимир Путин ќе присуствува на претстојниот Самит на Г20 на Бали доколку „дозволи...

Свет 08.11.22 | 09:46

Зеленски: Од витално значење е Русија да се присили на вистински мировни преговори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека од витално значење е Русија да учествува во, како што наведе, вистински мировни преговори и истакна дека оваа...

Свет 22.10.22 | 07:58

Зеленски се пофали дека украинските сили во Херсон заплениле повеќе од 30 оклопни возила и 1.000 противтенковски проектили

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија дека „намерно“ го одложува преминувањето на бродовите со украинско жито, што е од витално значење за многу...

Свет 17.10.22 | 09:48

Зеленски: Руските удари нема да можат да ги скршат Украинците

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска нагласи дека Русија извршила низа напади со беспилотни летала и ракетни врз неговата земја, но дека нападите нема...

Свет 14.10.22 | 18:21

Кој си ти, трол? Изгуби се: ТВ-водител го нарече Зеленски „диктатор на најкорумпираната нација во Европа“

САД имаат свои критични потреби на кои може да потрошат милијарди долари наместо да ги испраќаат во Киев, тврди водителот на „Фокс њуз“. Конгресот треба да ја отфрли...

Свет 02.10.22 | 08:42

Ќе ве убиваат, еден по еден, им порача Зеленски на Русите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во новата ноќна порака изјави дека Русите ќе бидат убивани еден по еден се додека на власт е рускиот претседател Владимир...

Свет 01.10.22 | 14:29

Зеленски: Патот на Русија е многу јасен – пораз, срам и осуда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски кажа дека воените сили се ближат кон преземање на градот Лиман, кој беше окупиран уште на пролет од Русите. Имаме значајни...

Свет 22.09.22 | 08:02

Зеленски: Можеме да го вратиме украинското знаме на целата наша територија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во синоќешниот говор пред Генералното собрание на ОН побара „праведна казна“ за Русија поради злосторството што го направи...

Свет 19.09.22 | 09:44

Зеленски има една желба: Украина да биде слободна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на некого може да му се чини дека по серијата победи на вооружените сили на Украина, дошло до одредено затишје,...

Свет 16.09.22 | 21:43

Зеленски ќе зборува на Генералното собрание на ОН, ама виртуелно

Генералното собрание на ОН денеска гласаше да му дозволи на украинскиот претседател Володимир Зеленски да им се обрати на светските лидери виртуелно, во однапред снимен...

Свет 15.09.22 | 07:56

Зеленски имаше сообраќајка: Несреќен случај или нешто друго?

Украинскиот претседател Володимир Зеленски имаше сообраќајна несреќа во Киев, информираше неговиот портпарол Сергиј Никифоров рано изутринава, јави ДПА. Како што...

Свет 31.08.22 | 08:01

Зеленски оди на Генералното собрание на ОН, таму ќе биде и Лавров

Дипломати се обидуваат да организираат посета на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Генералното собрание на ОН во Њујорк во септември, што ќе биде негова...

Свет 25.08.22 | 09:56

Зеленски: Најмалку 22 загинаа при руски ракетен напад врз железничка станица

Најмалку 22 лица загинаа, а десетици се повредени во руски ракетен напад врз железничката станица во градот Чаплине, централна Украина, изјави синоќа украинскиот претседател...