Русија му забрани на британскиот премиер Борис Џонсон и на некои членови на неговата влада да влезат во земјата поради, како што е наведено, „непријателскиот однос“ на Обединетото Кралство за војната во Украина.

Покрај Џонсон, забранет влез во Русија добија и британските министри за внатрешни и надворешни работи, одбрана, правда, транспорт и финансии, пренесоа руските агенции Интерфакс и РИА Новости.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.