Ознака: забрана
Свет 20.01.21 | 11:38

Во Милано од денеска е забрането пушење на јавни места

Од денеска областа на градот Милано станува зона за непушачи на јавни места, јавија италијанските медиуми. Градските власти одлучија да забранат пушење на автобуски...

Црна хроника 05.01.21 | 16:27

Заборавете на бадникарските огнови: Забранети се собирања на отворен и затворен простор за време на претстојните празници

Согласно Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми за постапување...

Свет 02.01.21 | 07:40

На Флорида се појави новата мутација на корона вирусот: Филипините забранија влез за патници од САД

Властите на Филипини забрануваат влез на странски патници од САД. Одлуката стапува на сила од недела, а причина за нејзиното донесување е откривањето позаразната мутација...

Економија 30.12.20 | 21:50

Македонија ја укината забраната за летови од Велика Британија

Владата на Македонија на денешната 36-та седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија и Северна Ирска во Македонија која...

Свет 22.12.20 | 15:31

За да спречи пренос на корона од животни на луѓе: Данска забрани одгледување нерц до крајот на 2021 година

Данскиот Парламент ја усвои забраната за одгледување визони (нерц, вид на ласица што се одгледува заради нејзиното крзно) до крајот на 2021 година. Како што објави министерот...

Свет 21.12.20 | 13:47

Од денеска во Италија е забрането движење меѓу регионите

Во Италија од денеска, на целата национална територија, ќе стапи на сила забраната за движење меѓу регионите. Според италијанските медиуми, со антиковид мерките што...

Скопје 18.12.20 | 12:28

Угостителите ја оспорија на Уставен суд забраната на владата за работа по 18 часот

Независната угостителска комора пред Уставниот суд ќе ја оспори мерката на владата да забрани до 21 јануари во рестораните, баровите и кафулињата да се организираат...

Свет 03.12.20 | 10:44

Граѓаните на Лос Анџелес добија забрана да излегуваат од дома поради корона вирусот

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети објави итна наредба, со која им се наложува на сите жители на градот да останат во своите домови поради зголемување на бројот...

Свет 01.12.20 | 10:39

Здравствениот систем на Калифорнија е пред колапс: Гувернерот размислува за забрана на излегување од дома

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, најави можност за заострување на рестриктивните мерки против Ковид-19 во државата во следните два дена. Според зборовите на Њусом,...

Македонија 11.11.20 | 12:12

Чекање пред шалтер или на постојка, службени конференции – ова се исклучоците за забраната за групирање

Одлуката на Владата за забрана за собирања во групи (групирање) на повеќе од четири лица на јавен простор, односно паркови, јавни површини или било каде на отворен простор...

Македонија 09.11.20 | 13:21

Филипче забрани користење годишен одмор, платени и неплатени отсуства и боледувања за сите вработени во здравството

Здравството се мобилизира. На сите вработени во овој сектор им се забранува користење на годишен одмор, платени и неплатени отсуства. Ваква наредба е испратена до сите...

Свет 05.11.20 | 10:30

Кина забрани влез за патници од европски држави

Кина забрани влез за патници што доаѓаат од Велика Британија и Белгија и постави услови за тестирање на луѓето од САД, Франција и Германија, како одговор на зголемениот...

Македонија 28.10.20 | 18:35

Филипче се силеше, па се повлече: Власта се откажа од забраната за гости по дома

Задолжително носење маска на отворено, задолжителна самоизолација на оние кои чекаат тест за коронавирус, забрана за групирање на јавен простор и други мерки прифати...

Калеидоскоп 27.10.20 | 13:36

Австрија ги забрани визирите: Јавноста збунета од ваквата одлука

Во Австрија стапија на сила нови мерки за заштита во обид да го запрат ширењето на коронавирусот, една од нив е забраната за носење визири, а јавноста е најмногу збунета...

Балкан 25.10.20 | 19:17

Уште две недели забрана за влез во Грција

Грција ја продолжи до 8 ноември одлуката за привремено ограничување на копнените граници со Македонија, Албанија и на Турција, како и за забраната за влез на државјани...

Технологија 14.10.20 | 13:15

Фејсбук ќе забрани реклами против вакцинацијата

Фејсбук соопшти дека воведува нови правила според кои рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети. Претходно, компанијата имаше политика против измама со вакцини,...

Балкан 08.10.20 | 18:53

Во оваа европскa држава нема собирање на повеќе од 10 луѓе

Словенечката Влада денеска донесе нови рестриктивни мерки, со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус, а една од нив е забраната за собирање на повеќе од 10 лица. Собирање...

Свет 01.10.20 | 21:20

Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички

Забраната за пластични сламки за еднократна употреба, лажички за мешање и стапчиња за уши стапи денеска на сила во Англија. Оваа одлука првично требаше да почне да се...

Свет 01.10.20 | 10:36

Твитер го суспендира профилот на унгарската Влада

Од унгарската Влада објавија дека без никакво појаснување Твитер им го суспендирал официјалниот профил на таа социјална мрежа. Се чини дека дојде овој нов доблесен...

Македонија 30.09.20 | 12:53

Остануваме црна дупка: EУ дозволува влез на граѓани на Руанда, но не и од Македонија

ЕУ ја продолжува забраната за патување на македонските граѓани најмалку до први ноември. Големиот број на заразени од стотина дневно, како и неколкумина починати ја...