Ознака: забрана
Технологија 14.10.20 | 13:15

Фејсбук ќе забрани реклами против вакцинацијата

Фејсбук соопшти дека воведува нови правила според кои рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети. Претходно, компанијата имаше политика против измама со вакцини,...

Балкан 08.10.20 | 18:53

Во оваа европскa држава нема собирање на повеќе од 10 луѓе

Словенечката Влада денеска донесе нови рестриктивни мерки, со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус, а една од нив е забраната за собирање на повеќе од 10 лица. Собирање...

Свет 01.10.20 | 21:20

Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички

Забраната за пластични сламки за еднократна употреба, лажички за мешање и стапчиња за уши стапи денеска на сила во Англија. Оваа одлука првично требаше да почне да се...

Свет 01.10.20 | 10:36

Твитер го суспендира профилот на унгарската Влада

Од унгарската Влада објавија дека без никакво појаснување Твитер им го суспендирал официјалниот профил на таа социјална мрежа. Се чини дека дојде овој нов доблесен...

Македонија 30.09.20 | 12:53

Остануваме црна дупка: EУ дозволува влез на граѓани на Руанда, но не и од Македонија

ЕУ ја продолжува забраната за патување на македонските граѓани најмалку до први ноември. Големиот број на заразени од стотина дневно, како и неколкумина починати ја...

Технологија 25.09.20 | 22:52

Гугл ќе ги блокира изборните реклами по затворањето на гласачките места во САД

Aмериканскиот технолошки гигант Гугл ќе ги блокира сите реклами поврзани со изборите по затворањето на гласачките места на претседателските избори во САД на 3 ноември,...

Технологија 23.09.20 | 22:57

Фејсбук ќе блокира објави што прерано ќе тврдат кој победил на изборите во САД

Фејсбук нема да објавува политички реклами кои предвреме тврдат кој победил на претседателските избори во САД во 2020 година, објави во средата портпаролот на компанијата. Мерката...

Балкан 15.09.20 | 12:30

Забраната за премин на хрватската граница продолжена до 30 септември

Националниот штаб за цивилна заштита ја продолжи одлуката за привремена забрана за преминување на границите на Хрватска, што значи дека постојниот режим, воведен по...

Спорт 10.09.20 | 14:32

Премиер лигата не даде дозвола да биде продаден Њукасл на саудиски инвеститори

Премиер лигата не даде дозвола да биде продаден фудбалскиот клуб Њукасл на саудиски инвеститори, објави клубот на неговата официјалната веб-страница. Претходно, клубот...

Твитови 04.09.20 | 09:46

Само за плебсот важат мерките за нив не, они се посебна и света каста

Ќе им забранувале на мали деца поздравување во училиште, а посче 5 минути ни самите не се кадарни да си ги почитуваат ретардираните мерки што ги носат. Само за плебсот...

Свет 03.09.20 | 13:33

Фејсбук ќе забрани политичко рекламирање една недела пред изборите во САД

Гигантот на социјалните медиуми Фејсбук во четвртокот објави неколку чекори што ќе ги презема за да се „поттикне гласањето“ и да се стави крај на дезинформациите на...

Свет 02.09.20 | 15:31

По 23 смртни случаи, Европа ќе го забрани „исотонитазен“

Европската комисија се подготвува да ја забрани супстанца „исотонитазен“, психотроп кој може да доведе до смрт, според европските санитарни власти. Станува збор за...

Балкан 29.08.20 | 13:53

Ни во септември нема одење во Грција: Продолжена забраната за влез на македонски државјани

Копнените граници на Грција за македонските граѓани остануваат затворени уште две недели. Како што јави дописничката на МИА од Атина, грчката Влада за уште две недели...

Балкан 28.08.20 | 18:17

Заборавете на грчките плажи и во септември: Јужниот сосед ја продолжи забраната за Македонија

Грчката Влада, за уште две седмици ја продолжи забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, како и мерката за ограничување на копнените поврзувања на земјата...

Естрада 28.08.20 | 07:58

Владо Георгиев со забранет влез во Црна Гора: Бил закана за безбедноста на земјата

Пејачот Владо Георгиев бил вратен од границата со Црна Гора, а му била врачена и одлука со која нему му се забранува влез во земјата. Георгиев ваквата вест самиот ја сподели...

Македонија 26.08.20 | 17:07

Останува на сила забраната за организирање свечености и свадби во угостителските објекти

Останува забраната за организирање свечености со музика односно свадби, матурски, кршевски и слично во угостителските објекти со цел да се спречи ширењето на Ковид...

Балкан 12.08.20 | 14:01

Полска ја продолжува забраната за летови до балканските земји

Полската влада сака да ја продолжи забраната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои забраната...

Технологија 12.08.20 | 11:54

Кина: ТикТок нема никаква врска со националната безбедност

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Жао Лијајан, во средата потврди дека апликацијата за видео-споделување на компанијата БајтДенс – ТикТок...

Свет 01.08.20 | 15:37

Трамп сака да го забрани Тик Ток

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја забрани апликацијата за споделување видео TikTok во САД, за која Вашингтон се сомнева дека ја користи кинеската...

Македонија 01.08.20 | 14:51

Македонските државјани до 15 август не можат да патуваат во Грција

Од денеска стапи во сила новата одлука на грчката Влада за продолжување на прекинот на поврзувањата со С. Македонија, што важи до 15 август 2020 година, а Агенцијата за цивилно...