Ослободувањето“ на украинскиот Донбас е „безусловен приоритет“ за Москва, додека другите украински територии би можеле сами да одлучуваат за нивната иднина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Ослободувањето на регионите Доњецк и Луганск, кои Руската Федерација ги призна како независни држави, е безусловен приоритет“, рече Лавров во интервју за францускиот ТВ канал TF1.

Што се однесува до другите територии во Украина, „луѓето во овие области треба да одлучат за својата иднина“, додаде Лавров.

Делови од Донбас се под контрола на сепаратистите поддржани од Москва, а во последните денови фокусот беше ставен на битката за Северодонецк, кој се наоѓа на источната страна на реката Сиверски Донецк. Русите постепено, но континуирано го освојуваат Донбас, кој ги сочинува регионите Луганск и ДоњецкRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.