Ознака: сергеј лавров
Свет 05.06.24 | 09:27

Лавров: Француските воени инструктори во Украина би биле наша легитимна цел

Русија ѝ се закани на Франција дека секој нејзин воен инструктор во Украина ќе биде легитимна мета за руските сили. За време на турнејата низ Африка, каде што неколку...

Свет 30.05.24 | 10:05

Лавров се закани на Америка и НАТО пактот и порача: Нашиот потег ќе ги вразуми

Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Лавров...

Свет 07.04.24 | 18:54

Лавров од утре во дводневна посета на Кина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се очекува утре да пристигне во дводневна официјална посета на Кина, соопштија одделенијата за надворешна политика...

Свет 29.03.24 | 15:52

Лавров на почетокот на април ќе се сретне со амбасадорите на глобалното мнозинство за да разговара за ситуацијата во Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека на почетокот на април ќе се сретне со амбасадорите на глобалното мнозинство за да разговара за ситуацијата...

Свет 26.03.24 | 14:28

Лавров: Не ни треба помош од Западот, сами ќе го решиме случајот со терористичкиот напад

Конфликтот во Украина го испровоцира Западот, во тоа веќе нема ни најмал сомнеж, истакна денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, информирајќи...

Македонија 18.03.24 | 13:33

„Вреди“ обвинува: Лажната американизација на ДУИ се вика Сергеј Лавров

„Како што одминува времето сè повеќе сме убедени дека слоганот на ДУИ `Да за Европа – не за Русија` во себе крие страв од срамот на откривање на вистинските руски врски...

Свет 23.02.24 | 10:54

Лавров го оставиле без керозин во Бразил

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров доживеа невиден скандал за време на неговата турнеја во Латинска Америка! По посетата на Куба и Венецуела, Лавров...

Свет 20.02.24 | 19:15

Сергеј Лавров во Куба, прва станица од турнејата по Средна и Јужна Америка

Шефот на руската дипломатија при официјалната посета на Куба се сретна со претседателот на земјата Мануел Дијаз-Канел Бермудез, а официјални разговори имал и со министерот...

Свет 25.01.24 | 10:47

Лавров ги обвини САД, Јужна Кореја и Јапонија дека се подготвуваат за војна со Северна Кореја

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини САД, Јужна Кореја и Јапонија дека се подготвуваат за војна со Северна Кореја. Лавров на синоќешната прес-конференција...

Свет 24.01.24 | 20:54

Русија побара итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради соборувањето на авионот со украински заробеници

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија побарала итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации поради соборувањето...

Свет 22.01.24 | 09:13

Авионот ги заобиколи „непријателските земји“: Лавров патуваше до Њујорк 13 часа

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Њујорк каде ќе учествува на состаноците на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток и Украина. Како...

Свет 12.12.23 | 09:20

Лавров: НАТО и САД се директно вклучени во војната со Украина

Колку ново оружје и да набави Украина, сето тоа ќе биде уништено од руската армија, изјави првиот заменик на рускиот амбасадор во Обединетите нации, Дмитриј Полјански. Новото...

Балкан 02.12.23 | 10:41

Вучиќ: Лавров ја кажа вистината дека Западот ја измами Србија по потпишувањето на Бриселскиот договор

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, во Дубаи изјави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје ја кажал...

Македонија 01.12.23 | 15:04

Лавров го украде шоуто на ОБСЕ самитот

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров им одржа вистинска дипломатска лекција на своите колеги. Два дена беше во Скопје и на крајот од престојот одржа...

Македонија 01.12.23 | 14:39

Лавров: Во Охрид се чувствувам поблиску до Бога

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски Влади кои носат политики на штета на сопствената држава, нагласи денеска во Скопје министерот за надворешни...

Свет 01.12.23 | 11:54

Лавров: Со Украина имавме договор за прекин на војната, но…

Со Украина имаше договор за прекин на војната, но Борис Џонсон не се согласи и побара продолжување на војната, рече во одговор на новинарско прашање рускиот министер...

Македонија 01.12.23 | 11:50

Зошто „кукавиците“ Блинкен и Борел избегаа од состанокот?, праша Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров праша зошто Државниот секретар на САД Ентони Блинкен и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел...

Македонија 01.12.23 | 11:27

Лавров: ОБСЕ нема што да слави

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од Скопје порача дека ОБСЕ нема ништо за славење во ситуација кога на многу места се нарушени човековите права кои се важни...

Македонија 01.12.23 | 11:10

Лавров од Скопје: Вашиот претседател на Собрание имаше албанско знаме во кабинет

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денеска имаше една од најпосетените прес-конференции на Самитот на ОБСЕ во Скопје. Тој говореше за двојните...

Македонија 01.12.23 | 10:58

Сите со нетрпение очекуваат што ќе каже: Голем медиумски интерес за прес конференцијата на Лавров

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, нема да присуствува на завршницата на 30-иот министерски состанок на ОБСЕ, кој се одржува во Скопје. Тој ќе одржи...