Повеќе од 200 милијарди долари можеби се украдени од две големи иницијативи за помош на малите бизниси за време на пандемијата на корона вирус, покажува нова проценка на американско набљудување.

Бројките објавени од генералниот инспектор на американската администрација за мали бизниси се многу повисоки од претходните проекции на канцеларијата.

Администрацијата нагласува колку биле ранливи програмите за заштита на платите и заемите во случај на економски повреди предизвикани од корона вирусот за измамниците, особено во раните фази на пандемијата.

Во извештајот на генералниот инспектор се наведува дека „најмалку 17 проценти од сите средства за КОВИД-ЕИДЛ и ЈПП биле исплатени на потенцијални измамници“.

Проценката за измама за програмата за заем за економски повреди во случај на Ковид-19 е повеќе од 136 милијарди американски долари, што претставува 33 отсто од вкупните пари потрошени за таа програма, се наведува во извештајот.

Во коментарите што го придружуваат извештајот, висок функционер на СБА ги оспори новите бројки.

Вршителот на должноста вонреден администратор на СБА за пристап до капитал Бејли Деврис изјави дека пристапот на генералниот инспектор содржи сериозни недостатоци.

„Асошиејтед прес“ на 13 јуни објави дека измамниците потенцијално украле околу 280 милијарди долари итна помош, додека други 123 милијарди долари биле потрошени погрешно.

Генералниот инспектор на СБА, Ханибал Вер, објави дека извештајот користи истражни случаи, претходно известување на генералниот инспектор и најсовремена анализа на податоци за да идентификува повеќе шеми за измама.

Портпаролот на СБА изјави дека од витално значење е да се разјасни дека 86 отсто од веројатните измами во програмите ЈПП и КОВИД-ЕИДЛ се случиле во првите девет месеци од тие програми.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.