Ознака: корона вирус
Свет 19.11.22 | 14:25

Затворени продавниците, театрите и универзитетот: Во Пекинг расте бројот на заразени со корона вирус

Поради зголемувањето на бројот на заболени од корона вирусот во Пекинг се затворени продавниците, освен оние во кои се продаваат најосновните артикли и рестораните....

Здравје 19.10.22 | 13:21

Научници во САД развија нов сој на коронавирус, пет пати позаразен, а стапката на смртност е 80 %

Истражувачи од американскиот универзитет Бостон соопштија дека развиле нов сој на коронавирус по низа слични експерименти во светот, со цел да се борат против нови...

Свет 27.09.22 | 14:44

Расте бројот на заразени со Ковид во Белгија, нов бран во октомври

Последните бројки покажуваат подем на бројот на заразени и на хоспитализирани поради Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Повторно расте бројот на заразени...

Свет 15.08.22 | 15:23

Генералниот директор на „Фајзер“ е позитивен на Ковид-19

Главниот извршен директор на „Фајзер“, Алберт Бурла, објави дека е позитивен на Ковид-19 и дека има многу благи симптоми. Бурла (60) соопшти дека почнал со терапија со...

Здравје 21.07.22 | 13:10

Д-Р Беќаровски за симптомите на новата мутација на Омикрон: Ако ви се гади и повраќа избегнувајте неколку дена контакти со постарите

Д-р Нико Беќаровски предупредува дека проливот, гадењето и повраќањето многу често се првиот симптом дека сте заразени со варијантата на Омикрон БA-5. Дури 50% од заболените...

Свет 28.06.22 | 10:24

Нови подсоеви на омикрон се шират низ Европа и предизвикуваат нов бран на корона вирусот

Европа минува низ седмиот бран на Ковид-19, во голема мера објаснет со новите соеви на вируси кои имаат силен капацитет да ја избегнат заштитата создадена од вакцинацијата...

Свет 21.04.22 | 23:49

Германскиот министер за здравство: Летово ќе има голем пад на случаите на корона вирус, но наесен ќе има нов бран

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах, истакна дека очекува ситуацијата со корона вирусот во земјата да се олесни во текот на летото,  но не толку како минатата...

Здравје 09.04.22 | 19:52

Луѓето кои редовно носат очила имаат помал ризик од инфекција со Ковид-19, покажува масовно истражување во Британија

Луѓето кои редовно носат очила имаат умерено помал ризик од инфекција со Ковид-19, додека контактните леќи немаат дополнителна заштита, покажува големо истражување...

Свет 10.03.22 | 13:54

Нова мутација на Омикрон во Хонгконг убила 280 луѓе за еден ден, откриени се случаи и во Велика Британија и Австралија

Нова мутација на Омикрон варијантата на корона вирусот го направи Хонгконг најсмртоносно место на светот кога станува збор за Ковид-19. За еден ден починале 280 луѓе,...

Здравје 05.02.22 | 19:37

Софијанова: Шестмесечно бебе беше примено како позитивно на ковид, најмлад пациент досега

Директорката на Клиниката, проф. д-р Аспазија Софијанова, во вестите на ТВ24 откри дека пред 10 дена шестмесечно доенче било најмладиот пациент досега регистриран како...

Здравје 29.12.21 | 21:31

Д-р Марковски објаснува која е разликата меѓу грипот и омикрон

Професорот Вело Марковски објаснува во што се разликува епидемиолошки грипот од други респираторни инфекции, како на пример од омикрон. Марковски предупредува дека...

Естрада 14.12.21 | 21:56

Мишо Ковач и целото негово семејство се болни од корона

Славниот далматински пејач, Мишо Ковач, има Ковид-19, објави „Слободна Далмација“. Освен Мишо, позитивни биле и неговата сопруга Лидија и ќерката Ивана. Поради инфекцијата,...

Здравје 11.12.21 | 18:35

17 годишна пациентка од коронавирус хоспитализирана во тепка состојба, докторите апелираат порано да се бара лекарска помош

Малолетничка во тешка состојба била лекувана во ГОБ „8-ми септември“ од коронавирус. Била хоспитализирана во тешка состојба, по 10 дневно домашно лекување. Девојчето...

Свет 09.12.21 | 13:56

Барови и ресторани да затворат на полноќ, за гостите задолжителна маска кога не седат: Данска ги заострува анти-ковид мерките

Данската влада одлучи учениците од основните училишта да посетуваат учење на далечина во последните неколку дена пред божиќните празници и нареди ноќните клубови,...

Здравје 09.12.21 | 10:59

Ќе успее ли Омикрон да ја надмине Делта како најдоминантен сој во светот

Додека Омикрон варијантата на корона вирусот се шири во Јужна Африка и низ светот, научниците со загриженост ја следат борбата која се развива и може да ја одреди иднината...

Фудбал 08.12.21 | 20:08

Епидемија на корона вирус во Тотенхем: Тимот има само 11 се уште здрави фудбалери

Расте бројот заразени со корона вирус во редовите на англискиот прволигаш Тотенхем поради што е доведено во прашање одигрувањето на утрешниот натпревар во Лондон во...

Балкан 28.11.21 | 18:12

Србија: 1674 новозаболени, 209 пациенти на респиратор, починале 51 пациент

Во последното деноноќие во Србија на корона вирус се тестирани 9826 граѓани, од нив позитивни се 1674 лица. Од последици предизвикани од вирусот корона починати се 51 лице....

Свет 26.11.21 | 09:10

Во Израел откриен прв случај на новиот опасен вид на корона вирусот

Во Израел е откриен првиот случај на зараза со новиот вид на корона вирус Б. 1.1.529, кај граѓанин кој се враќал од Малави. Видот на корона вирус, откриен во неколку земји...

Македонија 17.11.21 | 17:50

Нови 13 лица ја загубија битката со корона вирусот, 476 новозаразени

476 нови случаи на КОВИД-19 се регистрирани во последните 24 часа од направени 3.145 тестирања. Скопје – 208, Битола – 45, Велес – 29, Прилеп – 22, Куманово – 21, Кавадарци – 18, Охрид,...

Свет 29.10.21 | 10:58

Прв случај на Ковид-19 во оваа островска држава од почетокот на пандемијата

Премиерот на пацифичкото кралство Тонга, Похива Туионетоа, соопшти дека во земјата е регистриран првиот случај на Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Тонга, островска...