Д-р Нико Беќаровски предупредува дека проливот, гадењето и повраќањето многу често се првиот симптом дека сте заразени со варијантата на Омикрон БA-5.

Дури 50% од заболените со овој сој поранo или подоцна во текот на болеста манифестираат гастроентероколитичен синдром.

 

Затоа, ова лето при појава на овие симптоми не „ја напаѓајте веднаш расипаната храна која сте ја јаделе тој ден“ и избегнувајте неколку дена контакти со постарите и болни членови од Вашето семејство – советува д-р Беќаровски во однос на актуелниот ковид бран.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.