Ознака: пандемија
Здравје 02.09.21 | 17:42

Вакцинираните и прележаните ќе ја кутнат короната: Германски лекар тврди дека пандемијата ќе заврши на пролет

Пандемијата со коронавирусот ќе заврши следната пролет, тврди претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен. Тој вели дека неговата прогноза се...

Свет 26.08.21 | 17:20

Ќе се дознае ли некогаш потеклото на коронавирусот?

Кина блокира, американските тајни служби тапкаат во мрак. Група меѓународни научници бара поголем ангажман во потрагата по изворот на корона пандемијата, пишува „Дојче...

Свет 31.07.21 | 13:04

Анализа: Дали Шведска цело време беше во право во однос на пандемијата?

Во април 2020, Шведска беше меѓу десетте земји најтешко погодени од пандемијата на коронавирус. Дневниот број на смртни случаи се искачи над 100, над 500 пациенти заразени...

Свет 19.07.21 | 22:31

Директорот на СЗО за Европа: Вакцинирано е помалку од третина од населението, јас сум против ублажување на мерките

Помалку од една третина од целокупната популација на Европа, вклучувајќи ја и Русија е целосно вакцинирана против ковид-19, рекол денеска директорот на СЗО за регионот...

Економија 14.07.21 | 18:55

Во ек на пандемија се трошеле буџетски пари без распишан тендер, недостигаат средства и од донациите

Заштитни мантили и за 20, но и за 2000 денари по парче без ДДВ. Државниот завод за ревизија ги објави како во услови на пандемија се трошеле буџетските пари без тендер. Во...

Македонија 07.07.21 | 13:16

Филипче: Пандемијата може да трае до 2024 година и затоа е важно што поголем број граѓани да се вакцинираат

Постојат предвидувања дека пандемијата може да трае до 2024 година. Но, тоа не значи дека треба и мора да останеме затворени. Ова значи дека е важно што поголем број граѓани...

Македонија 04.07.21 | 23:48

Филипче: Не дозволивме ниту еден пациент да остане без соодветно болничко лекување

Овие средби не се почеток на кампања, овие средби се за да го слушнеме гласот на граѓаните, да видиме што мислите, да го споделиме информации, затоа што така сакаме да...

Свет 02.07.21 | 22:42

СЗО: Светот е во многу опасен период од пандемијата ковид-19

На прес-конференција, Тедрос рече дека варијантата делта, која за прв пат се најде во Индија, продолжува да се развива и мутира и станува доминантен вирус ковид-19 во многу...

Здравје 16.06.21 | 18:53

Д-р.Зибери: Прерано е дa се прогласи крај на пандемијата

Сметам дека рано е да се прогласи крај на пандемијата. Се опуштија мерките, но кај нас свеста треба да работи и да се сетиме на тоа што предходно ни се случуваше со вирусот...

Здравје 16.06.21 | 10:29

Д-р Пановски: За да прогласиме крај на епидемијата, 28 дена по ред треба да нема заразен со ковид-19

За да се прогласи крај на епидемијата со коронавирусот во земјава, треба да нема ниеден нов случај на заразен во период од два инкубациони периоди на болеста, во случајов...

Свет 11.06.21 | 11:49

Г-7 почнува денеска со фокус на борбата против новиот коронавирус и климатските промени

Годишниот самит на Г-7 почнува денеска со фокус на борбата против новиот коронавирус и климатските промени. На првиот ден од форумот во Карбис Беј, Велика Британија,...

Економија 08.06.21 | 14:45

Пандемијата ги зголеми невработеноста и сиромаштијата ширум светот

Иако пандемијата како да „губи здив“, таа сепак силно ја разниша економијата и разорувачки влијаеше врз пазарите на трудот во светот, се констатира во годишниот извештај...

Свет 08.06.21 | 14:40

Пандемијата ги зголеми невработеноста и сиромаштијата ширум светот

Кризата на пазарот на трудот предизвикана од глобалната пандемија од Ковид-19 сè уште не е завршена, а растот на вработеноста во светот нема да може да ги надомести претрпените...

Свет 05.06.21 | 15:33

Помпео тврди дека ЦИА има информации дека Институтот во Вухан работел за кинеската војска

Поранешниот државен секретар на САД, Мајк Помпео, изјави дека има потврдени информации дека Институтот за вирусологија во Вухан се занимава со воени истражувања. Со...

Свет 03.06.21 | 09:17

Коронавирусот уништи сто милиони работни места

Корона-кризата дејствува разорувачки врз пазарите на трудот, констатираат ОН. Во тековнава година пандемијата предизвика губење на сто милиони работни места, соопшти...

Семејство 01.06.21 | 16:46

Пандемијата може да има трајно влијание врз здравјето на децата, училиштата требаше последни да се затворат, а први да се отворат

Ограничување на движењето, учење преку Интернет, карантин и немање доволно социјализација. Сето тоа негативно се одрази врз менталната состојба на децата. 25% од наставниците...

Здравје 18.05.21 | 13:30

Директорот на СЗО: Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека и покрај падот на бројот на заболени и починати од коронавирус на глобално ниво, и поголем број вакцинирани...

Свет 17.05.21 | 18:46

Тедрос Аданом Гебреисус: Ковид-19 е далеку од крајот, многу е рано да се зборува за крај на пандемијата

Генералниот секретар на Светска здравствена организација, Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека и покрај тоа што се намалува бројот на новозаболени и починати...

Свет 09.05.21 | 17:43

Курц: Пандемиската криза ги покажа слабостите на ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска, по повод Денот на Европа, дека пандемиската криза ги покажа слабостите на ЕУ во споредба со другите актери, а министерот...

Свет 04.05.21 | 15:41

Клуге: На добар пат сме да се спречи пандемијата, но не треба да се брза со укинување на мерките

Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге денеска во Сараево рече дека тој е „претпазлив оптимист“ и верува дека светот е на добар пат...