Ознака: пандемија
Свет 12.01.21 | 13:05

Италијанскиот премиер најавува: На повидок е нов бран на пандемијата

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека наскоро може да се очекува нов бран на пандемијата со Ковид-19 во земјата и истакна дека се неопходни нови мерки, за да...

Свет 06.01.21 | 09:52

Поради својата професија се особено изложени на вирусот: Повеќе од 600 новинари во светот починаа од Ковид-19

Повеќе од 600 новинари починале од Ковид-19 во 59 земји во текот на десетте месеци од 2020 година, колку што трае пандемијата. Во соопштение на меѓународната невладина организација...

Економија 02.01.21 | 09:04

Пандемијата и рестрикциите го зголемија интересот за домашните туристички центри

Ковид пандемијата годинава ги натера македонските граѓани да се свртат кон домашните зимски туристички центри. Поради ограниченоста да се патува без ПЦР тест надвор...

Свет 01.01.21 | 09:36

Џонсон: Се уште ни претстои тешка борба со пандемјата, но јас сум оптимист

Британскиот премиер, Борис Џонсон, во својата новогодишна порака порача дека е оптимист, но дека на Британците и понатаму им претстои тешка борба со корона вирусот. Нашите...

Македонија 28.12.20 | 12:22

Д-р Даниловски: Наскоро пандемијата ќе заврши

Пандемијата, всушност, ќе има два краја. Едниот социјален, другиот епидемиолошки. Граѓаните се на крајот на своите сили секаде во светот. Многумина од нив ќе реагираат...

Здравје 27.12.20 | 19:41

Поради овој виролог Уругвај ја има најниската стапка на смртност од ковид-19

Од почетокот на пандемијата во Уругвај од ковид-19 имаат починато само 135 пациенти, благодарение на првиот вирологот Гонзало Мораторио. „Nature“ пренесува дека луѓето...

Здравје 27.12.20 | 09:14

Короната нема да биде последна пандемија која ќе го погоди светот: Драматично предупредување на СЗО

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејесус предупреди дека пандемијата на коронавирусот не е последна пандемија и дека државите треба да...

Калеидоскоп 24.12.20 | 09:51

Данците станаа побогати и покрај пандемијата

На крајот од тешката 2020 година, спротивно на очекувањата, Данците располагаат со поголемо финансиско богатство отколку пред пандемијата, јави Блумберг. Нето финансиските...

Свет 23.12.20 | 14:15

Семејства на починати од корона во Италија бараат одговорност и отштета за смртта на скоро 70 илјади луѓе

Членови на семејствата на луѓе кои починаа како резултат на заразата со корона вирусот во Италија, преземаат законски чекори против премиерот, министерот за здравство,...

Здравје 23.12.20 | 09:05

Д-р Ана Глигиќ: Ни се заканува нова епидемија во пандемијата

Ни се заканува нова епидемија во пандемијата доколку стигне во земјата мутираната форма на коронавирусот откриена во Англија, предупредува вирусологот д-р Ана Глигиќ. Таа...

Свет 22.12.20 | 09:49

Конгресот одобри пакет помош за надминување на ковид-кризата вреден над 900 милијарди долари

Американскиот Конгрес го усвои законот за помош на најпогодените од кризата со корона вирусот, вреден повеќе од 900 милијарди долари, а на кој се чекаше повеќе месеци. Новиот...

Свет 19.12.20 | 20:45

СЗО: Пандемијата ќе биде запрена, но вирусот нема да исчезне

Претставничката на Светската здравствена организација (СЗО) во Русија Мелита Вујнович денеска изјави дека пандемијата најверојатно ќе биде запрена во текот на 2021 година,...

Свет 07.12.20 | 09:28

140 лица викендов заболеа од непозната болест во Индија

Официјални лица во Индија ги испитуваат причините за неидентификуваната болест што предизвика повеќе од 140 лица да се хоспитализирани за време на викендот. Пациентите,...

Свет 04.12.20 | 23:03

Претседателот на Советот на Европа бара светски договор за пандемии: Мора да извлечеме поука од Ковид-19

Претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел, предложи меѓународен договор за пандемии во рамки на Светската здравствена организација (СЗО). Бројот на епидемии е зголемен...

Естрада 04.12.20 | 19:29

Аманда Клотс: На Ковид-19 не му е гајле колку години имате и дали сте татко на едногодишно бебе

Манекенката и фитнес-инструкторка Аманда Клотс, вдовица на познатиот театарски глумец Ник Кордеро, повремено споделува слики од нејзиниот покоен сопруг и нивниот едногодишен...

Свет 25.11.20 | 11:13

Милиони патници тргнаа дома за празникот: Денот на благодарноста закана за ширење на вирусот низ САД

Големи турканици на аеродромите и редици пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат утре да го прослават Денот на благодарноста со пошироките...

Свет 25.11.20 | 09:07

Светот надмина 60 милиони зарзени со корона, САД на врвот со речиси 13 милиони

Бројот на луѓе заразени со корона вирус во светот синоќа надмина 60 милиони. Според податоците објавени на веб-страницата „Ворлдметерс“, бројот на заразени од почетокот...

Здравје 23.11.20 | 20:45

Пандемијата ни се лизна од раце, Кинезите се заштитуваат со кондоми на прстите

Германскиот виролог Карин Молинг предупреди во најновото издание на „НЗЗ Стандпункте“ зборува за активистите против вакцините и објасни како Кинезите се заштитуваат...

Калеидоскоп Свет 23.11.20 | 15:51

Ова се петте чекори со кои Финска го избегна вториот бран на пандемијата

Финска, со население од нешто помалку од 6. милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата на корона вирусот. Според универзитетот Џон Хопкинс,...

Свет 23.11.20 | 14:30

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на пандемијата на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација (СЗО) стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на корона вирусот на почетокот на 2021 година поради нецелосниот одговор на...