Преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и палестинското движење Хамас треба да продолжат денеска во Катар, најавија египетските власти.

Тоа ќе биде првпат израелски официјални лица и претставници на Хамас да се приклучат на индиректните разговори од почетокот на светиот муслимански месец Рамазан.

Меѓународните посредници се надеваа дека ќе обезбедат шестнеделно примирје пред почетокот на Рамазан претходно оваа недела, но Хамас го отфрли секој договор кој не би доведел до траен прекин на огнот во Газа, што Израел го отфрли.

Во последните денови, сепак, двете страни направија потези за враќање на преговорите, кои никогаш не беа целосно прекинати.

Хамас им дал на посредниците нов предлог во три фази за прекин на борбите, според двајца неименувани египетски функционери.

Првата фаза ќе биде шестнеделен прекин на огнот со кој ќе се ослободат 35 заложници – жени, болни и постари лица – кои ги држеше Хамас во Газа во замена за 350 палестински затвореници кои ги држеше Израел.

Хамас, исто така, ќе ослободи најмалку пет жени војници во замена за 50 затвореници, вклучително и некои кои отслужуваат долги казни под обвинение за тероризам.

Израелските сили ќе се повлечат од двата главни патишта во Газа, ќе им овозможат на раселените Палестинци да се вратат во северниот дел на Газа разурната од борбите и ќе овозможат слободен проток на помош во областа, изјавија официјални лица.

Во втората фаза, двете страни ќе прогласат траен прекин на огнот и Хамас ќе ги ослободи преостанатите израелски војници кои се држат како заложници во замена за други затвореници, изјавија египетските власти.

Во третата фаза, Хамас ќе ги предаде телата што ги држи во замена Израел да ја укине блокадата на Газа и да дозволи да започне реконструкцијата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го нарече предлогот „нереален“. Сепак, тој се согласи да испрати израелски преговарачи во Катар на дополнителни разговори.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.