Ознака: Израел
Свет 23.04.24 | 17:50

САД биле шокирани од разорноста на „најлошото сценарио“ на масовен напад на Иран врз Израел

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден била шокирана од размерите на иранскиот одмазднички напад со ракети и беспилотни летала против Израел на 13...

Свет 21.04.24 | 13:32

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна протестна нота“ за земјите кои во ОН гласаа за палестинската држава

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека на разговор ќе ги повика амбасадорите на земјите во Советот за безбедност на ОН кои гласаа за полноправно...

Свет 21.04.24 | 12:02

Бенјамин Нетанјаху ги загуби нервите – и се развикал на Бербок поради коментар за состојбата во Газа

Израелскиот премиер значително го кренал гласот во комуникација со шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок. Причина за „неконтролирано агресивниот“...

Свет 20.04.24 | 20:38

Десет терористи убиени во упад во камп на Западниот брег, соопшти израелската армија

Најмалку 10 лица се убиени за време на упад на израелската армија во камп на северот на окупираниот Западен Брег. „Безбедносните сили за време на судирите елиминираа...

Свет 20.04.24 | 15:03

Шест деца и тројца возрасни загинаа во израелски напад на куќа во Рафа

Шест деца и тројца возрасни загинале во израелски воздушен напад врз куќа во градот Рафа на југот на Појасот Газа, соопштија палестинските власти. Рафа, во близина на...

Свет 20.04.24 | 09:39

Нападната база на проиранските милиции во Ирак, САД и Израел негираат вмешаност

Серија експлозии го разнеле штабот на Народниот фронт за мобилизација (ПМФ) на 50 километри јужно од ирачкиот главен град Багдад, само неколку часа откако припадници...

Свет 19.04.24 | 23:00

Јордан не сака да биде вмешан во конфликтот меѓу Израел и Иран

Шефот на дипломатијата на Јордан, Ајман Сафади, во зборови упатени до неговиот ирански колега, Хосеин Амирабдолахиан, порача дека неговата земја нема да дозволи да се...

Македонија 19.04.24 | 13:48

МНР ќе упати порака за претпазливост до македонските државјани во Израел

Во моментов немаме нови барања. Постојано ја следиме состојбата. Утринава повторно имав разговор со нашиот амбасадор во Израел. Имало некои информации дека во текот...

Македонија 19.04.24 | 13:03

МНР ќе упати порака за претпазливост до македонските државјани во Израел, нема нови барања за евакуација

Нема нови пријави од наши граѓани кои се наоѓаат во Израел и во регионот на Блискиот исток за евентуална евакуација, изјави денеска шефот на димпломатијата Бујар Османи. Во...

Свет 19.04.24 | 08:36

Израел го нападна Иран

Израел утринава изврши напад на иранска територија, изјави за Си-Ен-Ен неименуван американски функционер, меѓутоа, ирански официјален претставник негираше дека ракетниот...

Свет 17.04.24 | 22:07

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел сам ќе донесе свои одлуки. -Сите имаат различни предлози и совети. Јас го ценам тоа. Но, сакам да биде...

Свет 16.04.24 | 23:02

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите на Блискиот Исток

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговата влада се единствено одговорни за ескалацијата на тензиите...

Свет 16.04.24 | 22:37

Израел уби командант на Хезболах

Израелските одбранбени сили (ИДФ) во бомбардирање на јужен Либан убиле тројца членови на милитантната група Хезболах, од кои еден бил командантот Исмаил Баз. Хезболах...

Свет 16.04.24 | 17:21

Неопходна е итна деескалација: Путин разговара со иранскиот претседател за состојбата на Блискиот Исток

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со својот ирански колега Ибрахим Раиси за „заострената“ ситуација на Блискиот Исток до која дојде по израелскиот...

Свет 16.04.24 | 12:57

Израел цели кон иранските нуклеарни постројки: Агенцијата за атомска енергија на ОН, загрижена, Техеран се заканува со „болен одговор“

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави дека е загрижен дека Израел може да ги таргетира иранските нуклеарни постројки,...

Свет 15.04.24 | 21:58

Известен е и Пентагон: Израел одлучил да изврши напад врз Иран како одговор за иранскиот удар

Израелскиот министер за одбрана, Израел Галант, во разговор со првиот човек на Пентагон, Лојд Остин, изјавил дека „Израел нема друг избор освен да го возвратиме ударот...

Патувања 15.04.24 | 20:35

Авиокомпании ги прекинаа летовите за Израел поради тензиите на Блискиот Исток

Германската авиокомпанија Луфтханза ги прекина своите редовни летови до и од Тел Авив, Ербил и Аман, до и вклучително денеска. Летовите кон Бејрут и Техеран ќе останат...

Македонија 15.04.24 | 13:06

Еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел, од Иран ниту еден

Досега еден наш државјанин побарал евакуација од Израел, а една компанија се пријавила да биде евидентирана. Од Иран досега не стигнало такво барања, ситуацијата е смирена,...

Свет 15.04.24 | 10:55

Ќе ги спречи ли „Железната купола“ нападите од Иран?

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија видео од пресретнување на беспилотно летало над областа Еилат. Уништувањето на борбеното беспилотно летало, за кое се верува...

Свет 15.04.24 | 09:34

Aмериканците уништија дронови што летаа кон Израел

Американските сили, со поддршка од разорувачи на европската команда на американската војска, уништија повеќе од 80 беспилотни летала и најмалку шест балистички ракети...