Ознака: преговори
Македонија 29.07.21 | 14:14

Разговорите со Бугарија ќе продолжат штом се формира новата влада во Софија

Премиерот Зоран Заев изјави дека разговорите со Бугарија за изнаоѓање решение за отворените прашања и надминување на ветото за ЕУ ќе продолжат веднаш што се формира...

Македонија 23.07.21 | 15:20

Светлан Стоев: Емоциите се пречка, треба де се гради прагматична политика меѓу Софија и Скопје

Вршителот на должноста бугарски министер за надворешни работи, Светлан Стоев, изјави дека дијалогот меѓу Бугарија и Македонија мора да продолжи и во иднина за да се...

Македонија 21.07.21 | 14:44

Османи: Има сериозни прозорци на можности за решение со Бугарија до крајот на годината

Шефот на дипломатијата Бујар Османи оцени дека постојат сериозни прозорци на можност да се дојде до решение со Бугарија до крајот на годината. Османи оценува и дека...

Македонија 17.07.21 | 19:33

Нимиц: Македонскиот јазик е прифатен одамна и ширум светот луѓето знаат дека македонски јазик постои

Посебноста на македонскиот јазик е светски призната и потврдена во Обединетите нации, вели поранешниот медијатор за спорот со името Метју Нимиц. Нимиц во интервју за...

Македонија 15.07.21 | 18:51

Пахор побара компромис прифатлив за Македонија и Бугарија

Претседателите на Хрватска, Австрија и Словенија – Зоран Милановиќ, Александар Ван дер Белен и Борут Пахор, се состанаа на осмиот годишен состанок на трилатералата...

Економија 13.07.21 | 18:21

Државен завод за ревизија: 88 отсто од јавните набавки во време на пандемија спроведени со преговарање без објавување оглас

Државниот завод за ревизија (ДЗР) информира дека утврдил недоволно уредена законска регулатива за видот на набавки во време на вонредна/кризна состојба, отсуство на...

Македонија 13.07.21 | 12:38

Марјан Ѓорчев: Ништо нема да се промени во односот на Софија кон Скопје

Поранешниот македонски амбасадор во Бугарија, Марјан Ѓорчев, вели дека ништо нема да се промени во односот на Софија кон Скопје. Според Ѓорчев, треба да се промени односот...

Македонија 07.07.21 | 14:26

Мицкоски: Во Брисел барав од пријателите да застанат зад Македонија и конечно да ги почнеме преговорите со ЕУ

Претседателот на најголемата партија во Македнија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „Вечер Прес“ околу проширувањето на Европската Унија и неговата...

Македонија 07.07.21 | 14:09

Димитров и Довжан со порака дека Словенија ќе работи за старт на преговорите со Македонија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, на барање на словенечка страна, денеска имал видео-средба со државниот секретар во МНР...

Македонија 05.07.21 | 14:12

Стоев: Скопје мора да ја убеди Софија дека сака решение за проблемите

Бугарскиот технички министер за надворешни работи, Светлан Стоев, изјави дека процесот на пристапување на Македонија во ЕУ не е само желба на ЕУ, туку мора да има докажани...

Македонија 04.07.21 | 19:34

Фуере: ЕУ мора итно да го промени однесувањето, политиката на проширување не функционира

Поранешниот евроамбасадор во земјава Ерван Фуере, смета дека Европската Унија има свои вредности, но за жал не ги почитува во некои конкретни области, а една од тие области,...

Македонија 03.07.21 | 23:48

Гошев: Заев свесно го маргинализира Димитров и постави дискредитирани личности наводно да го решаваат спорот со Бугарија

Зоран Заев свесно го маргинализира актуелниот вицепремиер за евроинтеграции Никола Димитров и постави дискредитирани личности наводно да го решаваат спорот со Бугарија...

Македонија 03.07.21 | 20:20

Јоханес Хан: Во интерес на Бугарија е Македонија да биде член на ЕУ и мислам дека Бугарија го знае тоа

Бугарија знае дека мора да има компромис. Треба да се најде решение кое ќе ги земе во предвид сите црвени лини, вели за 24 вести еврокомесарот за буџет за администрација...

Македонија 03.07.21 | 20:05

Палмер: Убеден сум дека ќе се постигне решение помеѓу Софија и Скопје

Убеден сум дека ќе се постигне решение помеѓу Софија и Скопје во врска со прашањата кои го блокираат напредокот на Македонија кон членство во ЕУ, изјави американскиот...

Македонија 03.07.21 | 10:55

Словенечкиот амбасадор во Бугарија: Има билатерални проблеми меѓу Софија и Скопје, но и работи за кои треба да се одлучува на ниво на ЕУ

Во интервју за неделната емисија за меѓународна политика „Во саботата 150“ на бугарското БНР, словенечкиот амбасадор во Бугарија, Анжеј Франгеш, коментираше дека ќе...

Македонија 03.07.21 | 10:16

Флекенштајн: ЕУ треба да размисли да ги смени правилата на одлучување со консензус

Советот на ЕУ мора да најде начин да се одржи меѓувладината конференција со Македонија и Албанија, бидејќи мора да ја искористиме шансата сега, но исто така тоа е и...

Македонија 02.07.21 | 21:47

Ципрас: Бугарија треба да разбере дека  во рамките на европското семејство  не  може да продолжи со негирање, туку со поврзување

ЕУ останува на ставот за влез, но и има тежок развој, главна причина- Бугарија. Сакам да се надевам дека ова ќе се промени во следниот период.  Бугарија треба да разбере...

Македонија 02.07.21 | 19:17

Јанша за БНР: Ја сфаќам позицијата на Бугарија кон Македонија, но мора да се најде компромис

Словенечкиот премиер Јанез Јанша за Бугарското национално радио (БНР) изјавил дека ја сфаќа позицијата на Бугарија околу нејзиното вето за почеток на преговорите на...

Македонија 02.07.21 | 18:37

Заев: Македонскиот јазик и идентитет се надвор од преговорите, немаме дилеми за сѐ да разговараме со опозицијата

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет се надвор од преговорите со Бугарија, тоа им е јасно и на помалку упатените во проблематиката, на сите земји-членки на Европската...

Балкан 02.07.21 | 14:37

Курти го дели разочарувањето од одлуката на ЕУ да не ги отвори преговорите со Албанија и Македонија

Премиерот на Косово, Албин Курти за време на говорот на Форумот во Преспа, го изрази своето разочарување од Европската Унија за нелиберализацијата на визите за Косово. Курти,...