Ознака: преговори
Македонија 06.05.21 | 14:51

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Македонија и Албанија во ЕУ

Министрите за надворешни работи на членките на Групата седум индустриски најразвиени држави (Г-7) ја потврдија нивната заедничка посветеност на безбедноста, економското...

Свет 04.05.21 | 23:42

САД ја поддржува подготвеноста на Австрија да посредува меѓу Македонија и Бугарија

САД даваат поддршка на земјите-членки на Европската унија да им помогнат на Македонија и Бугарија полесно да постигнат решение, изјави за „Гласот на Америка“ портпарол...

Македонија 04.05.21 | 23:28

Вархеји: Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат

Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат. Ако не се изнајде решение меѓу Скопје и Софија за историски прашања, еврокомесарот...

Македонија 04.05.21 | 22:40

Тасевски: Секој компромис кој до сега го направивме од 1991 до денес беше на штета на Македонците, ама вие отидовте преку цртата

Актерот Сашо Тасевски на социјалните мрежи се осврна на преговорите со Бугарија и напиша: Од ЕУ бараат да изнајдеме заедничко решение со Бугарија, што во превод значи:...

Македонија 04.05.21 | 20:21

Димитров: Македонија треба да ја каже својата страна од приказната и дека таа нe го внесе ова прашање во ЕУ, туку Бугарија

Мојата грижа за македонскиот идентитет е прашање кое е поважно од мојата политичка кариера. Апсолутно ќе бидам дел од било какви разговори. Бев предводник на изборна...

Македонија 04.05.21 | 20:03

Вархеји: За отворање на преговорите потребен е напредок од Скопје и од Софија

Напорно работиме на случајот на Македонија, но уште не сме до посакуваната цел. Работиме со членките на ЕУ да се најде решениe и да се постигне согласност, изјави еврокомесарот...

Македонија 03.05.21 | 15:04

Хајко Мас: Спорот со Бугарија нека го решаваат експертите, без притисок од надвор

Македонија треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ што е можно побрзо, а Германија целосно ја поддржува во тоа, порача шефот на германската дипломатија Хајко Мас...

Балкан 03.05.21 | 14:24

ЕК очекува почеток на преговорите со Македонија и Албанија што поскоро

По изјавата на германскиот министер за надворешни работи дека не треба да се раздвојат Македонија и Албанија во преговарачкиот процес до ЕУ, со сличен став реагираше...

Македонија 25.04.21 | 10:50

Членови на македонската комисија обвинуваат дека бугарската страна ги политизира разговорите

На последните три средби на Комсијата не гледам желба за напредок кај бугарските колеги, а тоа се должи на политичката ситуација во Бугарија, вели Драги Ѓоргиев, претседател...

Македонија 23.04.21 | 17:17

Македонските и бугарските историчари не ги надминаа разликите за учебниците по историја

Дискусијата на 13-та средба на Мултидисциплинарната експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, што се одржа вчера и денеска...

Македонија 22.04.21 | 19:34

Димитров на средба со Ранкиевичс: Македонија постигна неверојатен напредок во процесот на приближување кон ЕУ

Македонија постигна неверојатен напредок во процесот на приближување кон Европската Унија и искрено се надевам дека ќе стане 28-та земја членка на ЕУ, изјави летонскиот...

Македонија 19.04.21 | 22:55

Мицкоски: Бугарија нема право да бара никакви дополнителни отстапки од нас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју во емисијата „Клан Дебата“, на националната телевизија „Клан“, истакна дека Бугарија нема право повеќе...

Македонија 16.04.21 | 15:54

Ѓоргиев: Бугариja уште на почетокот одби посредник, таа тема не беше отворена повторно

Копретседателот во мешовитата македонско-бугарска комисија од македонската страна, Драги Ѓоргиев, вели дека Бугарија не била заинтересирана за посредник кој би помогнал...

Балкан 26.03.21 | 18:55

Радев: Македонија да ги исполни критериумите за ЕУ и да ги почитува правата на граѓаните со бугарски идентитет

„Напредокот на Република Македонија (РСМ) кон полноправно членство во Европската унија е стратешка цел за Бугарија. Сепак, неговото спроведување зависи од подготвеноста...

Македонија 25.03.21 | 21:01

Димитров разочаран што не беше усвоен амандманот со кој се осудува Бугарија

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го поздрави усвојувањето на Извештајот на Република Македонија, но изрази жалење што не поминал амандманот на Зелените...

Македонија 25.03.21 | 20:27

Високи претставници во Брисел: Спорот со Бугарија останува услов за почнување на разговорите за членство во ЕУ

Владата и опозицијата треба да соработуваат на европската агенда, порача известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Илхан Ќучук. При презентацијата на извештајот...

Економија 23.03.21 | 16:42

Преговoри во четири очи: За половина година склучени договори во висина од 11 милиони евра без оглас

Дури 11 милиони евра за период од половина година државните институци дале за договори во четири очи, без објавување на оглас. Ова го покажал Извештајот од мониторингот...

Македонија 05.03.21 | 08:28

ЕП со извештај за Македонија: Добрососедството е дел од прегов0рите, Договорот со Бугарија мора целосно да се спроведе

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ. Европратеникот и известувач за...

Македонија 28.02.21 | 10:54

Градоначалникот на Куманово бара Георгиевски да го врати државјанството и ОЈО да спроведе истрага

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, реагираше на предлогот кој го даде поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за тоа како да се реши спорот со Бугарија. Акцискиот...

Македонија 28.02.21 | 10:08

Димовски: Ни треба нова надворешна политика, нова доктрина и нова филозофија! Ќе станеме дел од Европа само со ум и памет, а сега тоа го немаме

Илија Димовски на својот фејсбук профил проговори за фантазиите и фикциите на политичката елита во Македонија во односите со Бугарија. Фантазиите и фикциите на политичката...