Ознака: оган
Македонија 22.02.23 | 18:55

Надлежните апелираат да не се пали оган во Тетовско, особено во националниот парк Шар Планина

Институциите од Тетово објавија апели до граѓаните да не се пали оган на отворено за да се избегнат пожари, а тоа важи особено за подрачјата на националниот парк Шар...

Сервиси 05.01.22 | 10:48

Вечерва се палат бадниковите огнови, дали ќе ги има?

Вечерва се палат коледарски огнови.Коледарските огнови се предвесник на Бадник. Но, со оглед на загадувањето и кораната неизвесно е дали граѓаните вечерва ќе се соберат...

Останати спортови 17.10.21 | 12:52

ЗОИ: Утре ќе биде запален олимпискиот оган

Олимпискиот оган за Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг, кои ќе се одржат од 4 до 20 февруари, ќе биде запален утре на античкиот стадион во грчката Олимпија без присуство...

Свет 01.05.21 | 14:29

Благодатниот оган и годинава се појави во Светиот гроб во Ерусалим, вечер ќе пристигне и во Скопје

Во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим и денеска се појави Благодатниот оган, едно од чудата во православието што секоја година се случува на Велика сабота пред Воскресението...

Астро 09.03.21 | 23:13

Последниот број во годината на раѓање одредува сè: Нумеролозите откриваат каква иднина ве чека!

Годината во која сме родени игра значајна улога во нашите животи, а најзначајна е последната цифра. Врз основа на тоа, нумеролозите тврдат дека можеме да го одредиме...

Скопје 06.01.21 | 08:43

Викни го Артан Груби на оган и ич не се секирај за казнa: Реакции за апсењата на огнот во Орман

Низа реакции по пофалбата на МВР дека во скопското село Орман била уапсена група од десетина лица кои палеле бадникарски оган. Граѓаните, меѓу кои и новинарите реагираат...

Скопје 05.01.21 | 22:26

Скопје вечерва без коледарски огнови

Традиционалното палење огнови за Бадник во Скопје  вечерва изостана. Граѓаните ги испочитуваа мерките и апелите да се воздржат од палење огнови на отворено по повод...

Црна хроника 23.01.20 | 22:35

Жителите на Баир повторно запалија гуми на патот над Битола

Жителите на ромската населба Баир во Битола попладнево повторно го запалија оган и го блокираа регионалниот пат Битола-Ресен. Причината за денешните блокади сè уште...

Скопје 05.01.20 | 20:28

Браво центарци! Место оган, проекција на оган

Загадувањето во последните неколку дена во Скопје повторно е алармантно и животозагрозувачко. Многу невладини организации испратија апели вечерва да не се палат традиционалните...

Црна хроника 24.12.19 | 09:38

Рекламен билборд гореше во центарот во Струмица

Синоќа во Струмица гореше рекламен билборд, за среќа струмичката противпожарна служба навреме реагирала, па огнот не се проширил. Засега не е познато како се запалил...

Скопје 19.12.19 | 14:49

Град Скопје: Пријавувајте огнови на отворено само на бројот 193

Во текот на оваа година досега на бројот 193 се пријавени 273 огнови на отворено. Минатата година беше пријавен 251 оган, а во 2017 година, кога почна кампањата, 56 огнови на отворено,...

Здравје 28.07.19 | 19:35

О2 Иницијатива: Три недели гори и чади депонијата во Буково

Три недели гори и чади депонијата во Буково. И не, не се работи интензивно како што изјавуваат од ЈП Охридски Комуналец. Никој не работи, викенд е, а и што да се брзаат,...

Сервиси 04.01.19 | 14:52

Отец Бобан: Не палете коледарски оган, дрвата дајте им ги на сиромашните

Не палете оган на 5 јануари, не играјте оро, не прејадувајте и не пијте алкохол. Таквиот обичај е спротивен на црковното учење, велат свештениците. Според нив коледарскиот...

Македонија 04.01.19 | 11:50

Нема да се пали оган за Бадник во Крива Паланка

Традиционалната прослава на големиот христијански празник Бадник во Крива Паланка ќе се одржи в недела, 6-ти јануари, а локалната самоуправа на општина Крива Паланка...