Научниците од Оксфорд соопштија за откритието на многу заразната варијанта на ХИВ, која со децении се крие во Холандија и која предизвикува побрзо влошување на имунолошкиот систем.

Анализата на научниците од универзитетот, објавена вчера во списанието „Наука“, покажа дека пациентите заразени со „ВБ варијантата“ имале 3,5 до 5,5 пати повисоки нивоа на вирус во крвта од луѓето инфицирани со другите варијанти, како и брзо влошување на имунолошкиот систем.

Научниците, меѓутоа, сметаат дека нема причина за загриженост бидејќи денеска постојат ефективни современи лекови.

Студијата покажала дека, по започнувањето на лекувањето, луѓето со варијантата „ВБ“ имале слично закрепнување на имунолошкиот систем и преживување како и луѓето со други варијанти на ХИВ.

Според нив, варијантата најверојатно се појавила во доцните 1980-ти и раните 1990-ти во Холандија и дека потоа, околу 2010 година, почнала да се повлекува. Тие исто така истакнуваат дека раното откривање на инфекцијата и лекувањето се клучни.

Нашите наоди ја нагласуваат важноста на препораката на Светската здравствена организација дека лицата изложени на ризик од ХИВ инфекција имаат пристап до редовно тестирање за да се овозможи рана дијагноза, проследено со итен третман, изјави коавторот на студијата Кристофер Фрејзер од Оксфорд.

Истражувањето, исто така, ја потврди теоријата дека вирусите можат да еволуираат и да станат повирулентни, што е широко распространета хипотеза за која не е пронајдена многу потврда во реалниот свет. Делта сојот на коронавирусот е еден таков неодамнешен пример.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.