Ознака: ХИВ
Здравје 21.02.23 | 08:28

Германец е петтиот пациент излекуван од ХИВ

Маж (53) од Германија е петтиот пациент во светот излечен од ХИВ вирусот, по трансплантацијата на матични клетки во 2014 година, објавено е вчера во магазинот „Nature Medicine“. Научниците...

Свет 24.08.22 | 17:44

Прв случај во светот: Италијанец во исто време е позитивен на ковид-19, ХИВ и мајмунски сипаници

Во Италија е регистриран првиот случај на пациент кој истовремено е позитивен на коронавирус, мајмунски сипаници и ХИВ. Станува збор за 36-годишен маж кој девет дена...

Свет 30.07.22 | 17:28

Со пресадување коскена срцевина: Во САД регистриран четврти пациент излечен од ХИВ

Американски лекари соопштија дека човек кој живее со ХИВ од 1980-тите е излекуван од болеста. Ова е четврти ваков познат случај ветот. На 66-годишниот пациент му била трансплантирана...

Свет 04.02.22 | 09:41

Во Холандија отриена многу заразна варијанта на ХИВ

Научниците од Оксфорд соопштија за откритието на многу заразната варијанта на ХИВ, која со децении се крие во Холандија и која предизвикува побрзо влошување на имунолошкиот...

Здравје 19.11.21 | 13:24

Жена од Аргентина се излекува од ХИВ

Жена од градот Есперанца во североисточна Аргентина е излечена од ХИВ. Ова е втор документиран случај каде што некој успеал да го искорени смртоносниот вирус од своето...

Здравје 01.09.21 | 14:00

Ново, неуспешно испитување на вакцина против ХИВ

Во веќе добро познатата и депресивна децениска потрага по ефективна вакцина против ХИВ, уште еден кандидат во серијата, падна на тестот по обемната клиничка студија. Производителите...

Здравје 31.01.21 | 10:23

Имунолог тврди: Нултиот пациент се заразил со ХИВ за време на Првата светска војна

Вирусот ХИВ најверојатно преминал од шимпанзo на човек поради невнимание на гладен војник од Првата светска војна, кој бил принуден да лови животни за да преживее, смета...

Здравје 01.12.20 | 09:28

Елтон Џон повикува на масовно тестирање за ХИВ

Пејачот Елтон Џон им се придружи на водечките британски добротворни организации во борбата против СИДА-та, па повика на масовно тестирање за ХИВ-вирусот со цел да се...

Здравје 26.11.20 | 19:42

СЗО и ЕЦДЦ: Да не го запоставиме ХИВ поради ковид

Бројот на луѓе кои живеат со недијагностициран ХИВ во Европа се зголемува и само во 2019 година, вирусот е дијагностициран кај повеќе од 136.000 луѓе, покажуваат податоците...

Здравје 30.09.20 | 15:05

Првиот човек излечен од ХИВ, почина од леукемија

Првиот човек излекуван од ХИВ Тимоти Реј Браун почина од леукемија. Веста за излекувањето на Браун првпат беше соопштена на една конференција во 2008-ма, а две години подоцна...

Калеидоскоп 27.04.20 | 11:02

Човекот кој го откри ХИВ: Ковид-19 почнува да се самоуништува!

Коронавирусот ќе се уништи самиот себе, тврди францускиот научник, Лик Монтање, кој е добитник на Нобелова награда за пронаоѓањето на ХИВ вирусот. Природата ја враќа...

Здравје 02.12.19 | 17:31

Рекорден број заболени од СИДА во Македонија

Годинава во земјава се регистрирани најмногу случаи со ХИВ/СИДА. Според податоците од Институтот за јавно здравје во 2019-та има 57 новооткриени, 16 повеќе од лани. Меѓу...

Свет 07.06.19 | 09:04

Африканците намерно биле заразувани со ХИВ за белците да станат мнозинство

Еден поранешен „платеник“ призна за британски „Гардијан“ дека црните Јужноафриканци намерно биле заразени со ХИВ, со цел белците да станат мнозинство. Според зборовите...

Свет 22.05.19 | 09:57

Во еден град во Пакистан со ХИВ заразени стотици деца

Во пакистанскиот град Рато Деро неодамна е утврдено дека неколку стотици деца се заразени со ХИВ вирусот, но се уште не е познато како дошло до тоа. Како што пренесува...

Здравје 17.05.19 | 09:50

Бесплатно тестирање за ХИВ и сексуално преносливи инфекции

Од 17 до 24 мај, под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, се одржува пролетната Европска недела на тестирање, кон која се приклучува и здружението ХЕРА – Асоцијација...

Здравје 25.03.19 | 10:24

Во февруари еден починат од СИДА, пет новорегистрирани со ХИВ и еден заболен од сифилис

Во текот на месец февруари, регистрирани се вкупно пет нови случаи на ХИВ/СИДА и еден смртен случај од СИДА кај претходно евидентирано лице (од возрасната група од 30-39...

Здравје 14.03.19 | 15:43

Во Македонија за прв пат родено ХИВ негативно бебе од ХИВ позитивна мајка

Храбра и одлучна 30 годишна ХИВ позитивна жена од Скопје решила да остане трудна и да роди свое дете. Таа пред 4 месеци го донела своето дете на свет кое е ХИВ негативно. Др....

Здравје 05.03.19 | 13:07

Голем успех во медицината: Втор пациент излекуван од ХИВ

На пациент од Велика Британија целосно му се повлекол ХИВ-вирусот по извршената трансплантација на матични клетки, што е само втор ваков случај забележан досега, се...