Ознака: холандија
Свет 03.03.21 | 10:03

Експлозија во центар за тестирање на Ковид-19 во Холандија

Пред отворањето на центарот за тестирање на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, утрово одекна експлозија, но во несреќата нема повредени. Холандските...

Свет 16.02.21 | 12:30

Судот ѝ наложи на холандската влада да го укине полицискиот час воведен поради короната

Холандскиот суд во вторникот и наложи на владата веднаш да го укине ноќниот полициски час воведен за ограничување на ширењето на корона вирусот во земјата, пресудувајќи...

Балкан 11.02.21 | 10:03

Холандските војници-ветерани од Сребреница ќе добијат по 5.000 евра отштета за „служба во ужасни околности“

Владата на Холандија одлучи да им исплати по 5.000 евра на своите војници-ветерани во Обединетите нации, кои не успеаја да го спречат злосторството во Сребреница во 1995...

Свет 08.02.21 | 20:20

Во Холандија поради зголемен број на случаи заразени со британскиот вид продолжува полицискиот час

Холандската влада ќе го продолжи полицискиот час, потврди министерот за правда. Полицискиот час, кој во оваа земја беше воведен на 23 јануари, првпат од Втората светска...

Свет 08.02.21 | 17:56

Во Холандија со години незаконски се посвојувале купени или украдени деца од сиромашни земји

Холандската Влада одлучи да ги прекине сите посвојувања на деца од странство. Причина за ваквата одлука е официјална истрага која откри дека голем број деца биле посвоени...

Свет 08.02.21 | 10:34

Снежно невреме во Германија и Холандија

Холандија e зафатена од првата голема снежна бура во последните 10 години, нарушувајќи го железничкиот и патниот сообраќај, а студениот бран продолжува да се движи кон...

Свет 04.02.21 | 14:37

Холандија ќе воведе брзи корона-тестови на здив што даваат точни резултати за една минута

Холандија планира да воведе брзи тестови на здив низ целата земја за да го забрза процесот на тестирање на корона вирусот и да го направи помалку инвазивен за граѓаните. Установите...

Свет 03.02.21 | 09:47

Холандија „под клуч“ најмалку до март

Холандскиот премиер, Марк Руте, најави дека повеќето карантински мерки што се воведени во државата од октомври, ќе останат во сила и во наредните недели поради стравувањата...

Македонија 26.01.21 | 14:36

Холандскиот амбасадор вели дека не е прашањето дали Македонија ќе стане членка на ЕУ туку кога

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска имаше средба со амбасадорот на Холандија во земјава Дирк Јан Коп, на која изрази благодарност за холандската поддршка...

Свет 26.01.21 | 11:51

Полициски солзавец и водени топови против протестите за полицискиот час во Холандија

Полицијата во Холандија уапсила 70 луѓе откако трета ноќ по ред избувнаа нови немири за време на протестите за одлуката на владата за воведување полициски час. Полицијата...

Свет 24.01.21 | 19:35

Судири меѓу полицијата и демонстрантите, се протестира против карантин во Холандија

Полицијата се судри со демонстрантите за време на денешните протести во Амстердам и Ајндховен, организирани против воведувањето карантин во Холандија. Во Амстердам,...

Свет 05.01.21 | 18:34

Руте: Холандија неподготвена ја дочека вакцинацијата

Холандската Влада во декември неподготвена го дочека одобрението од ЕУ за вакцината на „Фајзер/БиоНТек“ против коронавирусот и не можеше да започне вакцинација поради...

Црна хроника 04.01.21 | 21:25

54-годишен камионџија од Крушево починал во Холандија – се собираат пари за транспорт на телото

54-годишен крушевчанец Тодор Горгиески, кој работел како камионџија, починал во саботата во Холандија. На социјалните мрежи е објавен линк со кој се бара помош за семејство...

Балкан 29.12.20 | 15:46

Во Холандија поради коронавирусот има најголема смртност од Втората светска војна

Бројот на смртни случаи во Холандија годинава поради пандемија на коронавируси има највисока стапка од Втората светска војна, соопшти денеска холандскиот државен...

Свет 15.12.20 | 00:01

Се затвораат училишта, продавници, музеи, театри, фризерски салони: Холандија „под клуч“ до 19 јануари

Холандската Влада донесе одлука да воведе нови мерки за „заклучување“ на земјата, што, меѓудругото, вклучува и затворање на училиштата и продавниците на најмалку пет...

Свет 09.12.20 | 12:17

Полскиот бренд „Биедронка“ повторно на мета: Нова експлозија на супермаркет во Холандија

Нова експлозија во супермаркет ја потресе Холандија. Ова е трета експлозија во холандски супермаркет во последните два дена. Денеска е тешко оштетен марект во холандскиот...

Свет 08.12.20 | 17:58

Експлозии во два супермаркета во Холандија, сомнеж за терористички напад

Два супермаркета во Холандија, кои се сопственост на полскиот синџир „Биедронка“, се тешко оштетени во експлозии кои утрово одекнаа во градовите Алсмер и Хесвијк Динтер. Во...

Македонија 04.12.20 | 15:07

Холандската амбасада вели дека не ја поддржуваат Бугарија во ветото, холандските власти молчат

Холандската амбасада како лажни ги оцени информациите дека Холандија ја поддржала Бугарија во блокирањето на преговарачката рамка за Македонија за почеток на преговорите...

Калеидоскоп 29.11.20 | 23:11

Холандскиот претседател дава пример: На работа оди со велосипед, како обичен човек

На социјалните мрежи се шири видео на кое претседателот на Холандија, Марк Руте дава пример на граѓаните. На видеото се гледа како Руте, се движи кон работното место...

Свет 27.11.20 | 13:41

Аеродромот во Амстердам подготвува ладилници за прием и транспорт на вакцините против Ковид-19

Вработените во авиокомпанијата „КЛМ“ на аеродромот во Амстердам ,Шипол“, подготвуваат ладилници во кои ќе ги примат вакцините против Ковид-19, што  мора да се чуваат...