Ознака: холандија
Свет 29.09.20 | 12:57

Холанѓаните првпат од почетокот на пандемијата ќе мора да носат маски и во продавниците

Холандија воведува нови мерки во обид да го стави под контрола вториот бран на ширење на корона вирусот, а дел од тие мерки е тоа што на голем број жители за првпат ќе...

Фудбал 24.09.20 | 12:00

Франк де Бур е нов селектор на Холандија

Франк де Бур е назначен за нов селектор на Холандија. 50-годишниот тренер на оваа позиција ќе го замени Роналд Куман, кој минатиот месец го презеде кормилото на Барселона....

Свет 14.08.20 | 14:45

Дваесетина уапсени по судир на полицијата и демонстранти од сиромашна населба во Хаг

Полицијата во Хаг уапсила повеќе од 20 луѓе за време на немирите во една сиромашна населба. Полициската реакција следувала откако демонстрантите фрлале камења, јајца...

Свет 07.08.20 | 09:31

Холандскиoт премиер се врати од одмор поради нагло зголемување на бројот на заразени со корона вирус

Премиерот на Холанија, Марк Руте, го прекина годишниот одмор поради наглото зголемување на бројот на новозаразени со корона вирусот во земјата. Истовремено, Руте апелира...

Свет 29.07.20 | 22:10

Холандската Влада не препорачува носење заштитни маски

Холандската Влада соопшти дека нема да им препорача на граѓаните да носат заштитни маски како дел од мерки за да се забави ширењето на новиот коронавирусот, сметајќи...

Свет 20.07.20 | 12:23

Орбан: Преговорите во Брисел може да пропаднат поради омразата на холандскиот премиер Руте кон Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека постои опасност самитот на Европската Унија на кој треба да се обезбеди помош за европските економии погодени од корона...

Свет 19.07.20 | 15:56

Орбан: Холандија не може да им кажува на Унгарците како да ги трошиме нашите пари

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој ги предводи средно-европските земји во нивниот заеднички настап во преговорите за пакетот помош за борба против корона вирусот,...

Свет 08.07.20 | 12:34

Холандија повторно затворена за влез на патници од Србија и од Црна Гора

Холандија ги затвори своите граници за патниците од Србија и Црна Гора една недела откако ги отвори, наведувајќи како причина – нагло зголемување на случаи на заразени...

Останати спортови 28.05.20 | 15:04

Гран-при на Холандија нема да се одржи во 2020 година

Гран-при на Холандија нема да се одржи во 2020 година, пренесува прес-службата на организаторите на етапата од Формула 1. Во врска со ширењето на коронавирусот, првата...

Свет 07.05.20 | 11:59

Петтина од Холанѓаните сметаат дека мерките прерано се олеснуваат

Речиси петтина од Холанѓаните, или 17 проценти, сметаат дека Владата прерано почна да ги олеснува мерките и да го укинува карантинот воведен за да се спречи ширењето...

Свет 22.04.20 | 08:37

Холандски експерти советуваат отворање на градинките и основните училишта во земјата

Експертите кои ја советуваат Холандија во врска со кризата поради коронавирусот ја советуваат Владата да ги отвори градинките и основните училишта, стои во документи...

Свет 16.04.20 | 17:41

Tри проценти од Холанѓаните создале антитела на корона вирусот

Студија за примероци од холандски донатори на крв покажа дека околу три проценти од нив развиле антитела кон новиот коронавирус, што укажува на процентот од населението...

Свет 10.04.20 | 14:17

Во Холандија првата недела од април починале 2.000 лица повеќе од истиот период лани

Во Холандија, првата недела од април, регистрирани се околу 2.000 смртни случаи повеќе отколку во вообичаени околности, покажуваат податоците на владините институции...

Свет 09.04.20 | 15:16

Во Холандија 107-годишна жена излекувана од коронавирус

Жена од Холандија стара 107 години се излекува од коронавирус и најверојатно ќе биде најстариот пациент излекуван од оваа болест. Корнелија Рас се разболела на 17 март,...

Фудбал 08.04.20 | 10:01

Добра вест за фудбалските фанови: Се враќа првенството на Холандија

Во период кога фудбалот практично е замрен, доаѓа една убава вест. Фудбалската федерација на Холандија објави дека националното првенство ќе почне на 19 јуни. Претходно...

Свет 02.04.20 | 17:17

Корона биланс за денеска: Во Холандија бројот на смртни случаи зголемен на 1.339

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 964.639 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 49.242, а оздравеле 203.274 луѓе. – Од половина од човештвото...

Македонија 02.04.20 | 15:50

Холандија ќе донира тестови за ковид-19 во Македонија базирани на нуклеарна технологија

Холандија ќе даде поддршка за Македонија преку набавка на тестови за коронавирус базирани на нуклеарна технологија кои се развиени од страна на Меѓународната агенција...

Свет 02.04.20 | 14:38

Холандија донира една милијарда евра во „корона фондот“

Холандската Влада ќе донира една милијарда во така наречениот корона фонд, чие формирање се покренува во рамките на Европска Унија. Средствата се наменети за земјите...

Калеидоскоп 23.03.20 | 14:40

Нема романтика во време на корона: Намалена продажбата на лалиња во Холандија

Во Холандија е сезона на лалињата, но годинава тие масовно се уништуваат, оти корона-пандемијата драстично ја намали побарувачката за нив. Купишта лалиња, рози, хризантеми...

Свет 19.03.20 | 16:51

Руте: Холандија има тоалетна хартија за наредните десет години

Холандскиот премиер Марк Руте испрати порака до граѓаните дека нема недостиг од тоалетна хартија. Холандија има доволно тоалетна хартија за наредните десет години,...