АД го поздравија гласањето за прием на Шведска во НАТО од страна на Унгарија.

Ние секако го поздравуваме денешното гласање во унгарскиот Парламент и со нетрпение го очекуваме неговото финализирање, изјави портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер.

Унгарскиот Парламент попладнево ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО, отстранувајќи ја последната пречка за проширување на воената алијанса поттикната од руската инвазија на Украина. Парламентот ја одобри кандидатурата со 188 гласа за и шест гласа против членството на нордиската држава.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.