Ознака: унгарија
Свет 25.07.21 | 13:20

Орбан: Не сакаме пари од ЕУ, ако условот е откажување од законот

Унгарија не сака да прифати пари од специјалниот фонд на Европската Унија за помош за надминување на последиците од пандемијата, доколку условот е Будимпешта да се...

Свет 24.07.21 | 09:41

Орбан порача: Ќе уценуваат, ќе се закануваат, но нема да се откажеме, во прашање е иднината на нашите деца

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, оцени дека „Брисел ја нападнал Унгарија“, додавајќи дека затоа е неопходен референдум. За време на денешното интервју за државното...

Свет 21.07.21 | 19:35

Орбан најави референдум за заштита на децата од хомосексуалност

Виктор Орбан најави дека Унгарија ќе одржи национален референдум за заштита на децата, што се однесува на неодамна усвоениот закон против промовирањето на хомосексуалноста...

Свет 21.07.21 | 13:11

Орбан распишува референдум за Законот за ЛГБТК заедницата и заштита на децата

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан распишува референдум за Законот за ЛГБТК заедницата, односно за прашањата за заштита на децата. Референдумот треба да се одржи поради...

Свет 21.07.21 | 12:23

Варга го отфрли најновиот ЕУ извештај со напади против Унгарија

Унгарската министерка за правда Џудит Варга ги отфрли заклучоците од извештајот за владеење на правото изработен од Европската Комисија, во кој Унгарија повторно се...

Свет 16.07.21 | 09:14

Од први август трета доза на вакцината против ковид-19 во Унгарија

Унгарија ќе им понуди на граѓаните трета доза на вакцината од 1 август и ќе ја направи вакцинацијата задолжителна за здравствените работници, изјави денеска премиерот...

Фудбал 10.07.21 | 17:37

Унгарците до УЕФА: Можете да не казните, но не и да ни ја одземете страста!

Eвропската куќа на фудбалот го казни Фудбалскиот сојуз на Унгарија со 100.000 евра и три натпревари поради навредливите транспаренти кон ЛГБТ заедницата. Унгарските навивачи...

Балкан 07.07.21 | 22:00

Залудни се напорите на ЕУ да ја принуди Унгарија да се откаже од законoт пpoтив ЛГБТ пpoпагандата во училиштата.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и постави ултиматум на Унгарија, велејќи дека земјата мора да го смени новиот закон, кој, како што тврди,...

Балкан 07.07.21 | 20:13

„Соросовата екс машина“ пак во погон: Унгарската министерка за правда Варга изјави дека Сорос стои зад новите напади врз Владата

Унгарската министерка за правда Јудит Варга изјави дека финансиерот Џорџ Сорос стои зад новите напади врз Владата на Унгарија поради наводното нарушување на слободата...

Свет 07.07.21 | 15:29

Фон дер Лајен сo заканa до Унгарија: Рокот изминува утре

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се закани дека ќе поведе прекршочна постапка против Унгарија поради законот за ЛГБТ заедницата. Фон дер...

Свет 07.07.21 | 13:35

Европската комисија ѝ се закани на Унгарија поради „срамотниот“ ЛГБТ закон

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лејен, се закани дека ќе покрене прекршочна постапка против Унгарија доколку не го повлече законот оценет...

Балкан 04.07.21 | 16:34

Србија и Унгарија го поврзаа гасоводот „Балкански поток“: Гасот од Турција ќе протече на 1 октомври

Jавното претпријатие „Србијагас“ и унгарската компанија ФГСЗ на српско-унгарската границатго поврзаа гасоводот „Балкански ток“, преку кој во иднина гасот од Турција...

Свет 04.07.21 | 16:07

Папата Франциск ќе ги посети Унгарија и Словачка

Папата Франциск, за време на обраќањето пред верниците на плоштадот Св. Петар во Ватикан, најави дека планира во септември да ги посети Унгарија и Словачка. Папата потврди...

Свет 30.06.21 | 10:56

ММФ ја ревидираше прогнозата за економски раст на Унгарија на 6,2 проценти во 2021 година

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја ревидираше прогнозата за економски раст на Унгарија на 6,2 проценти во 2021 година, од предвидените 4,3 проценти во мај, информираше...

Фудбал 25.06.21 | 22:03

Орбан: Кај нас мажите клекнуваат само пред Бога, државата и нивната идна сопруга

Арената „Пушкаш“ во Будимпешта звучеше како вистинско бојно поле за време на мечот на Европското првенство помеѓу Унгарија и Франција, сето тоа благодарение на унгарските...

Свет 25.06.21 | 20:08

Макрон: Не поддржувам исклучување на Унгарија од ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон не поддржува исклучување на Унгарија од Европската унија по донесувањето на законот за ограничување на правата на припадниците...

Свет 25.06.21 | 12:37

Никогаш нема да клечиме пред колонијалисти како Марк Руте: Остар одговор на министерката за правда во владата на Виктор Орбан

Унгарската министерка за правда, Јудит Варга, го обвини холандскиот премиер Марк Руте дека зборува со речникот на старата колонијална ароганција, откако тој рече дека...

Свет 24.06.21 | 15:33

Орбан: Во законот воопшто не станува збор за хомосексуалците, јас ги бранам нивните права

Унгарскиот премиер Виктор Орбан застана во одбрана на законот со кој се забранува промовирање на хомосексуалноста и промена на полот во училиштата, тврдејќи за себе...

Македонија 23.06.21 | 08:47

Унгарија ќе отвори почесен конзулат во Штип

Министерот за надворешни работи Бујар Османи заедно со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Питер Сијарто денеска ќе го отворат Почесниот конзулат...

Фудбал 22.06.21 | 13:14

УЕФА не дозволи стадионот во Минхен да светне во боите на виножитото, како протест против новиот унгарски закон

Европскиот фудбалски сојуз не дозволи стадионот во Минхен за време на натпреварот меѓу Германија и Унгарија во рамките на ЕУРО 2020 да биде осветлен во боите на виножитото,...