Ознака: унгарија
Свет 22.04.21 | 13:34

Унгарија: По првата примена доза се заразиле само 1 процент од вакцинираните

Податоците од Унгарија покажуваат дека само еден процент од вакцинираните граѓани со една доза вакцина против Ковид-19 се заразиле со коронавирусот, а по две дози, процентот...

Свет 07.04.21 | 22:21

Израел лидер во светот, Унгарија во ЕУ, Србија на Балканот – во Македонија инјектирани се 0,65 дози донирани вакцини

Сто и седумнаесетте дози на 100 жители инјектирани вакцини (прва или прва и втора доза) го прават Израел прв во светот на листата вакцинирани. Унгарија е лидер во Европската...

Балкан 07.04.21 | 09:16

Унгарија почна да ги укинува рестрикциите откако достигна 2,5 милиони вакцинирани граѓани

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека земјата ќе почне да се отвора откако беше постигната целта да се вакцинираат 2,5 милиони граѓани. Унгарија агресивно набавуваше...

Свет 07.04.21 | 08:45

Од денес олабавување на мерките во Унгарија, вакцинирани 2.5 милиони лица

Од денес почнува постепено олабавување на антиковид-19 мерките во Унгарија. Премиерот Виктор Орбан денес ја информираше нацијата дека веќе 2.5 милиони луѓе се вакцинирани. Согласно...

Свет 22.03.21 | 12:16

Унгарија одобри уште една кинеска вакцина

Кинеската компанија „Кансино биолоџикс“ објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 е одобрена за итна употреба во Унгарија, што е втора кинеска вакцина одобрена...

Свет 19.03.21 | 11:29

Орбан: Уште еден милион вакцинирани и ќе ги олесниме мерките

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан денес објави дека земјата може да ја започне првата фаза на олеснување на ограничувањата против Ковид-19 откако ќе се вакцинираат...

Македонија 11.03.21 | 11:46

Со над милион вакцинирани граѓани, Унгарија е најуспешната голема членка на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека над милион Унгарци досега се вакцинирани против корона вирусот, со што земјата избива меѓу најуспешните европски држави. Орбан...

Свет 08.03.21 | 20:59

Во Унгарија 1.002.714 дози на вакцина биле искористени до пладне

Унгарија досега прими милион дози вакцина за коронавирус, соопштија официјалните претставници на земјата на денешната виртуелна прес-конференција. Водечкиот лекар...

Балкан 05.03.21 | 22:16

Унгарија очекува меѓу 15,000 и 20,000 заболени неделно

Бројот на заболени од коронавирус во Унгарија може да се искачи меѓу 15,000 и 20,000 неделно, предупреди премиерот Виктор Орбан. Во неговото неделно радио интервју, Орбан...

Свет 05.03.21 | 11:39

Партијата на Виктор Орбан преговара за ЕП со конзервативците во Италија и Полска

Унгарскиот премиер Виктор Орбан потврди дека неговата партија Фидес преговара со европските конзервативни политички сили, вклучувајќи го и италијанскиот популист...

Свет 04.03.21 | 10:39

Унгарија бележи најголемa дневна бројка на новозаразени во последните три месеци

Во Унгарија во последните 24 часа се регистрирани 6.278 нови случаи на Ковид-19, што е најголема дневна бројка на новозаразени во последните три месеци. Во минатото деноноќие...

Свет 01.03.21 | 15:34

Унгарија ќе вакцинира само со првата доза за што повеќе луѓе да добијат барем одредена заштита

Соочена со зголемување на бројот на случаи со Ковид-19, Унгарија одлучи да ја промени својата стратегија за вакцинација за да овозможи што повеќе луѓе да ја примат...

Свет 26.02.21 | 09:51

Opбaн дeцидeн: He вepyвaме вo „пocтxpистиjaнска и пocтaнциoнaлнa“ Евpoпа

Европската унија, како што разбира Унгарија, е составена од суверени нации, но некои земји-членки се обидуваат да пренесат повеќе овластувања на Брисел и да ги зајакнат...

Свет 25.02.21 | 14:19

Унгарија ќе го продолжи делумното затворање до 15 март

Унгарија ќе го продолжи делумното затворање до 15 март бидејќи се очекува натамошен раст на инфекциите во следните две недели, рече Гергели Гуљаш, шеф на кабинетот на...

Балкан 25.02.21 | 08:08

Британскиот сој на корона брзо се шири во Унгарија

Многу заразната мутација на коронавирусот од Велика Британија брзо се шири во Унгарија, изјави денеска главната здравствена инспекторка и членка на кризниот штаб...

Балкан 24.02.21 | 08:05

Унгарските власти апелираат до граѓаните да веруваат во вакцините

Унгарските власти пред утрешниот старт на имунизација со кинеската вакцина против Ковид-19, Синофарм, ги повикаа граѓаните да веруваат во вакцините. Унгарскиот државен...

Свет 23.02.21 | 17:38

Унгарија утре почнува со вакцинирање на населението со кинеската вакцина

Унгарија утре ќе стане првата земја на Европската унија што ќе ја вакцинира својата популација со кинеската вакцина Синофарм. Вакцината Синофарм почнува да се користи”,...

Свет 13.02.21 | 12:15

Во Будимпешта ќе се гради Клинички центар од светска класа

Во Будимпешта следната пролет почнува изградба на нов огромен клинички центар за кој ќе се инвестираат 835 милиони евра. Се предвидува да биде завршен за 4 години, односно...

Свет 10.02.21 | 09:28

Обезбедивме огромни инвестиции и пристап до вакцини, сподели Орбан по конференцијата со кинескиот претседател Си

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави огромни кинески инвестиции и пристап до кинеските вакцини против коронавирусот по конференцијата на средно-европските држави...

Свет 09.02.21 | 18:03

Се зголемува концентрацијата на корона вирус во отпадните води во унгарските градови

Во Унгарија се зголемува просечната концентрација на корона вирусот во системите за третман на отпадни води. Според Институтот за јавно здравје, просечната концентрација...