Командирот на четата за специјални намени на главниот оддел на националната полиција на регионот Херсон, потполковник Николај Саламаха, по состанокот со руските безбедносни сили во пресрет на Денот на победата, доброволно им предал таен магацин на оружје.

Како што објави агенцијата РИА Новости во магацинот имало десетици јуришни пушки, калашникови, митралези и стотици гранати.

Тој исто така зборувал и за плановите на властите во Киев да организираат саботажи во позадината на руската армија на териториите под нејзина контрола во регионот Херсон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.