Ознака: руски сили
Свет 10.09.22 | 14:01

Руските сили во Украина добиваат засилување, пристигнале 1.300 нови чеченски борци

Руските сили испраќаат воено засилување во украинската област Харков, откако Киев соопшти дека првата голема украинска контраофанзива од пролетта оваа недела донела...

Свет 31.08.22 | 15:35

Руски „терминатор“ го преживеа директниот погодок од американски Џавелин

На социјалните мрежи е објавено видео од руското оклопно возило за поддршка на тенкови „Терминатор“, како може да издржи ракетен удар од американскиот ракетен систем...

Свет 28.08.22 | 21:13

Британски разузнавачи: Зголемувањето на бројот на руската армија нема значајно да и помогне во Украина

Британското Министерство за одбрана соопшти дека сè уште не е јасно како Русија ќе го постигне најавеното големо зголемување на своите вооружени сили, но истовремено,...

Свет 28.08.22 | 21:00

Снимена пресметка на првата линија на фронтот: Руските сили го запреле украинскиот пробив, најмалку 20 загинати Украинци

Руското министерство за одбрана објави видео на кое се гледаат единици на руски падобранци кои спречиле обид на украинската армија да се пробие фронтот на потегот Миколаев-Кривој...

Свет 26.08.22 | 13:55

Британски „Гардијан“: Пет сценарија за расплет на војната во Украина

Лук Хардинг е новинар на британски „Гардијан“ кој е во Украина во последните шест месеци. Пред почетокот на руската воена операција, тој патувал низ земјата и ги снимал...

Свет 25.08.22 | 13:35

Руско Министерство за одбрана: Уништивме воз со повеќе од 200 украински војници и опрема на пат кон Донбас

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека со ракети „Искандер“ бил погоден воз на железничката станица Чаплино во областа Дњепропетровск, при што загинале...

Свет 02.08.22 | 20:58

Генерал Конашенков информира за 500 елиминирани украински војници, Шојгу за шест уништени системи Химарс

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал, Игор Конашенков, соопшти дека руските воздухопловни сили елиминирале „до 500 украински милитанти“...

Свет 02.08.22 | 19:55

Путин порача: Честитки херои

Рускиот претседател, Владимир Путин, им го честиташе Денот на воздухопловните сили на руските падобранци, истакнувајќи дека тие дејствуваат вешто и одлучно за време...

Свет 29.07.22 | 19:07

Снимка од првата линија на фронтот во Украина: Вака руски борбени дронови трагаат и уништуваат американски хаубици

На социјалните мрежи се појави видео кое прикажува како руски дронови уништуваат украински хаубици во Украина. Инаку, ова не е новост, бидејќи пред еден месец беше објавено...

Свет 26.07.22 | 18:10

Составена исклучиво од украински доброволци: Руските сили формираа бригада која ќе има специјална задача

Во рамки на руските сили во Украина е формирана бригадата Одеса-Николаев, составена исклучиво од украински доброволци. Како што информираат руските медиуми кои објавија...

Свет 19.07.22 | 14:23

Како во Курск 1943 година: Дрон сними голема тенковска битка на руската и украинската војска

Руски дрон од марката Орлан-10 снимил уникатно видео од тенковска битка меѓу руската и украинската армија. На снимката се гледа борбата во која пат руските тенкови успешно...

Свет 19.07.22 | 11:49

Руските сили ја засилуваат противвоздушната одбрана во Херсон поради зголемените украински ракетни напади

Руските сили ги засилуваат системите за противвоздушна одбрана во регионот Херсон,. Како што за РИА Новости информира заменик-шеф на управата на Херсонската област,...

Свет 18.07.22 | 21:43

Руските сили тргнуваат во офанзива на Доњецк

Украинските сили и понатаму ги бранат градовите Бакмут и Сиверск, соопшти украинската армија известувајќи за големата руска офанзива во Доњецк. – Непријателот продолжува...

Свет 17.07.22 | 10:21

Украински воен претставник: Русија се подготвува за следната фаза од офанзивата во Украина

Украинскиот воен претставник, Вадим Скибицки, изјави дека Русија се подготвува за следната фаза од офанзивата против Украина. Ваквата изјава доаѓа откако Москва објави...

Свет 16.07.22 | 12:08

Украинците обвинуваат: Руските сили го гранатираа градот Никопол

Украински официјални лица тврдат дека руските сили го гранатирале јужниот украински град Никопол, што е последно гранатирање на градски области, при што, наводно загинале...

Свет 04.07.22 | 13:59

По 8 години војување командант на ЛНР си дојде дома во родниот Лисичанск

Заменик-командантот на 7. бригада на народната милиција на Луганската Народна Република, Андреј Скори, се вратил во родниот Лисичанск. Како што објавија руски медиуми...

Свет 26.06.22 | 16:30

Руските сили уништиле центри за обука на украинската армија во три украински региони

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека со употреба на високопрецизно оружје биле извршени напади врз центри за обука на украинската армија во областите Чернихив,...

Свет 26.06.22 | 15:36

Конашенков: Руските сили ги контролираат Северодонецк и Боровское

Официјалнито претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, соопшти дека градот Северодонецк и целата територија на индустриската...

Свет 24.06.22 | 15:34

Руските сили дошле до предградие на Лисичанск, почнале да го чистат „котелот“ формиран во Горски и Золоте

Руското министерство за одбрана соопшти дека на фронтот во Украина продолжуваат позиционите битки во регионот Харков. Како што велат од руското министерство, како...

Свет 23.06.22 | 13:18

Русите се откажуваат од буквата „Z“?: Еве што се крие зад евентуалното отстранување на симболот на операцијата во Украина

Кремљ можеби планира да ја „ребрендира“ својата операција во Украина, откако официјални лица наредија отстранување на огромни транспаренти со симболи „Z“ и „V“ од...