Руските сили успеале заробат примерок од најмоќната верзија на тенкот Леопард 2.

Како што пишува магазинот „Милитари воч“ (Military Watch Magazine) снимките од зоната на фронтот потврдуваат дека руските сили успеале да заробат тенк Леопард 2А6, најспособната варијанта на Леопард 2 што и е доставена на Украина.

Видео снимката објавена на 21 април потврдува дека руските копнени единици заробиле тенк Леопард 2А6 за време на борбите со украинските сили… Меѓу европските тенкови тој тенк (Леопард 2А6) е надминат во своите способности само со многу мал број Леопард 2А7 кои се влезени во служба кон крајот на 2010-тите“, се вели во написот.

Претходно, „Спутник“ објави снимка на која се гледа евакуацијата на заробениот тенк.

Резервоарот на Леопард 2А6 е супериорен во однос на повеќето европски тенкови, со исклучок на некои од најновите генерации Леопард 2А7. Од почетокот на украинската офанзива во јуни 2023 година, испорачаните тенкови Леопард 2 претрпеа сериозни загуби, од кои многу се уништени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.