Руските сили ја презеле контролата врз селото Загорноје во областа Запорожје, соопшти прес-службата на руското Министерство за одбрана.

Единиците на оперативната група „Исток“ го ослободија селото Загорноје во регионот Запорожје и зазедоа поповолни борбени позиции“, се наведува во извештајот.

Во текстот се додава дека воената формација го уништила персоналот и опремата на 58-та моторизирана пешадиска бригада на вооружените сили на Украина, 123-та одбранбена бригада и 15-та бригада на Националната гарда на Украина во областите Новоселковка (Регион Запорожје), Урожајно и Владимировка (ДПР).

На овој дел од фронтот се уништени 135 припадници на вооружените сили на Украина, едно оклопно борбено возило, два британски топа – самоодни артилериски пиштоли АС-90 Бравхарт и хаубица ФХ-70, како и две станици за електронско војување Буковел-АД.

Загорноје е четвртата населба над која руските трупи ја презедоа контролата оваа недела.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.