Кинескиот претседател Си Џинпинг ѝ порачал на својата војска да биде подготвена да го нападне Тајван до 2027 година, предупредува ЦИА.

Меѓународната заедница ја толкува неговата закана на два начина – дали Пекинг планира директна инвазија налик на руската инвазија на Украина или е поверојатно дека Кина полека ќе ја задушува демократијата во Тајван?

Во големото интервју за CBS, директорот на ЦИА Вилијам Барнс нагласи дека амбициите на кинеското раководство за крајна контрола на Тајван мора да се сфатат многу сериозно.

„Сепак, според наше мислење, тоа не значи дека воениот конфликт е неизбежен. Знаеме, како што е соопштено, дека претседателот Си ѝ наложил на ПЛА, кинеското воено раководство, да биде подготвено да го нападне Тајван до 2027 година, но тоа не значи дека решил да нападне во која било друга година“, објасни Барнс.

Една од причините е нивниот сомнеж во сопствените способности успешно да ја извршат инвазијата. Искуството на Путин во Украина веројатно ги засили некои од тие сомнежи.

„Мислам дека не постои странски лидер кој повнимателно го гледал искуството на Владимир Путин во Украина од Си Џинпинг. И мислам дека на многу начини тој беше вознемирен и отрезнат од она што го виде. Мислам дека беше изненаден од многу сиромашните воен настап на Русите“, тврди шефот на ЦИА.

Солидарноста и поддршката што Украина ја доби од Запад секако остави впечаток.

„Подготвеноста не само на САД, туку и на нашите европски сојузници да апсорбираат одредена сума на економски трошоци во интерес на нанесување поголема економска штета на Русија, до одреден степен го отрезни Си Џинпинг“, заклучи тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.