Ознака: тајван
Свет 24.10.21 | 09:48

Силен земјотрес го погоди Тајван

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтер го погоди денеска Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот...

Свет 14.10.21 | 11:25

Изгоре зграда во Тајван: Најмалку 22 загинати и 52 повредени

Најмалку 22 лица загинале, а 52 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Повредените се на возраст од осум до 83 години. Во повисоките катови...

Свет 12.10.21 | 11:31

Кинеската армија вежба истоварување на плажа во близина на Тајван

Кинеската војска објави дека извела вежби за слетување и напад на плажа на место кое е наспроти Тајван, но додаде дека вежбите немаат никаква врска со моменталните тензии...

Свет 26.09.21 | 08:38

Земјотрес го погоди Тајван

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Според ЕМСЦ, епицентарот...

Свет 06.06.21 | 08:27

Тајван ќе добие 750.000 дози вакцини од САД

САД ќе донираат 750.000 дози вакцина против корона вирус на Тајван како дел од планот за дистрибуција на вакцините во светот. Американската сенаторка Тами Дакворт, истакна...

Црна хроника 29.05.21 | 10:10

Тајванци држени како заложници во хотели во Скопје, ги терале да работат во кол-центар

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Национална единица за сузбивање на криумчарење...

Свет 02.04.21 | 10:54

Педесетина загинати и 70 заглавени во оштетени вагони по железничка несреќа во Тајван

Околу 70 лица се заробени во оштетени вагони на воз што излетал од шините во источен Тајван. Во несреќата загинале најмалку 48лица. Како што соопштија од противпожарната...

Калеидоскоп 30.10.20 | 09:19

Тајван 200 дена без заразени

Додека поголемиот дел од светот се бори со вториот бран на пандемија, Тајван веќе 200 дена нема пријавено локална трансмисија на случаи на коронавирус, а властите постојано...

Свет 27.10.20 | 09:16

Зделка вредна 2,3 милијарди долари: САД договори продажба на оружје за Тајван

Стејт департментот одобри продажба на 100 крајбрежни одбранбени системи „Харпун“ за Тајван, кои ги произведува киомпанијата „Боинг“. Како што соопштија од Пентагон,...

Свет 26.10.20 | 10:04

Кина возвраќа: Воведе санкции за Локид Мартин, Боинг, Рејтион

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Денес, портпаролот на кинеското Министерство за...

Свет 17.09.20 | 15:38

Висок претставник на Стејт департментот во посета на Тајван

Државниот потсекретар на САД, Кит Крач ќе престојува во тридневна посета на Тајван, автономниот остров за кој Кина смета дека е нејзина територија. Како што соопшти...

Калеидоскоп 02.09.20 | 09:36

Тајван го менува изгледот на пасошот за да избегне сличност со Кинезите

Тајванските власти денеска го објавија изгледот на новите корици за пасоши во земјата, кои се променети за да се избегне сличност со кинеските пасоши. На предната корица...

Свет 19.08.20 | 14:51

Кина: Пловењето на американскиот уништувач во тајванскиот теснец е „исклучително опасно“

Уништувачот на морнарици на САД „УСС Мастин“ кој плови во тајванскиот теснец е „исклучително опасно“, се вели во соопштението на Источната команда на Ослободителната...

Свет 03.01.20 | 08:30

Воениот врв во Тајван загина во хеликоптерска несреќа

Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Тајван, генералот Шен Ји Минг и уште седуммина високи офицери на тајванската армија, меѓу кои тројца генерали, загинаа...

Свет 01.10.19 | 10:08

Мост се урна врз бродови и камион со нафта: Повредени и исчезнати во несреќа во Тајван

Висок мост преку залив во пристаниште во североисточен Рајван денеска се урна врз неколку чамци, при што се повредени повеќе луѓе. Светските агенции јавија дека 140 метри...

Патувања 06.12.18 | 22:19

Џеки Чен пристигна во Хрватска

Велосипедистот Џеки Чен (40) од Тајван пристигна во Шибеник. Досега има поминато 40.000 километри и има видено околу 60 земји. Патувањето на Џеки Чен почна во јуни 2015 година...