Ознака: ЦИА
Македонија 27.08.22 | 11:35

ЦИА во своите документи го забележува постоењето на македонското малцинство!

Архивата на американската разузнавачка организација ЦИА изобилува со голем број документи, извештаи и анализи што го нотираат постоењето на македонското малцинство...

Свет 16.08.22 | 08:36

Адвокатите на Асанж ја тужат ЦИА

Американските адвокати на основачот на Викиликс Џулијан Асанж објавија дека поднеле тужба против ЦИА и нејзиниот поранешен директор Мајк Помпео, обвинувајќи ги дека...

Свет 21.07.22 | 09:38

ЦИА дава дупло помала проценка за руските загуби во Украина од таа на официјален Киев

САД проценуваат дека руските загуби во Украина достигнале околу 15.000, а има и можеби 45.000 ранети, изјави директорот на ЦИА Вилијам Барнс, додавајќи дека и Украина исто...

Свет 04.06.22 | 10:43

Офицер на украинската Служба за безбедност обелоденува дека ЦИА имала тајни затвори во Украина

Поранешниот висок офицер на Службата за безбедност на Украина (СБУ), Василиј Прозоров, изјави дека американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) формирала тајни...

Балкан 04.05.22 | 19:46

Документ на ЦИА од 1945-та година открива: Ванчо Михајлов бил потрчко на германските нацисти

Се уште не стивнале реакциите од помпeзното отворање на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола, на социјалните мрежи се уште се објавуваат реакции и документи за...

Балкан 28.12.21 | 14:39

ЦИА ги има пораките од Дијана Хркаловиќ со политичари, бизнисмени,криминалци

Централната разузнавачка агенција (ЦИА) на Америка ги дешифрирала пораките од Sky телефонот на поранешната државна секретарка во МВР Дијана Хркаловиќ, дознава српски...

Балкан 27.12.21 | 14:25

Југославија заедно со ЦИА барале ураниум во Злетово за да направат атомска бомба

Научна студија на ЦИА од декември 1975 година тврди дека поранешна Југославија ги имала сите потребни капацитети, па дури и доволно резерви ураниум од сопствени извори...

Балкан 14.12.21 | 11:03

ЦИА десет години пред смртта на Тито знаела дека Југославија ќе се распадне!

Поранешниот хрватски претседател Фрањо Туѓман одржувал контакти со усташите во егзил под покровителство на ЦИА, со цел заедно да работат на распадот на СФРЈ, тврди...

Свет 30.11.21 | 09:03

Смартфоните ја отежнаа традиционалната шпионажа

Традиционалната шпионажа стана многу потешка во светот на паметните телефони. Конкретно, сега е потешко за агентите да создадат убедлив лажен идентитет, вели не било...

Свет 02.11.21 | 18:40

Директорот на ЦИА во Москва се сретна со директорот на руската безбедносна служба

Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, во Москва се сретна со многу влијателниот директор на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, со кого разговарале за „руско-американските...

Свет 30.10.21 | 23:44

Затвореник во Гвантанамо открива: Koлку повеќе соработував со ЦИА повеќе ме малтретираа

Маџид Кан,  од американската сојузна држава Мериленд  ги опиша деталите за тортурата на која бил подложен во затворот Гвантанамо на Куба. Кана беше осуденна 26 години...

Свет 07.10.21 | 13:35

Соработниците на ЦИА низ светот мистеризно исчезнуваат или се убиени

Њујорк тајмс повикувајќи се на неименувани извори објави дека во строго доверлив документ на американската Централна разузнавачка агенција се наведува дека голем...

Свет 24.09.21 | 14:28

Шефот на одделот на ЦИА во Виена сменет поради нереагирање на епидемијата на „хаванскиот синдром“

Американската агенција ЦИА наводно сменила шеф на одделот во Виена, бидејќи не реагирал соодветно на почетокот на појавата на мистериозниот Хавански кај голем број...

Свет 24.08.21 | 14:11

Директорот на ЦИА тајно се сретна со талибанскиот водач Абдул Гани Барадар

Вилијам Барнс, директор на Централната разузнавачка агенција, се сретна со талибанскиот водач Абдул Гани Барадар во понеделникот во Кабул, објави „Вашингтон пост“,...

Балкан 19.07.21 | 11:45

ЦИА знаела за шверцот на цигари на Ѓукановиќ: Имале спремен глисер да го спасат од Милошевиќ

Поранешниот амбасадор на САД во СР Југославија, Вилијам Монтогомери, во интервју за „Вечерњи лист“ открива детали за односот кој го имале со претседателот на Црна...

Балкан 05.07.21 | 14:42

ЦИА имала уфрлено агент меѓу Земунскиот клан!

Телохранителот на Зоран Ѓинѓиќ, Милан Веруовиќ откри тајна три децении поврзана со озогласениот Земунски клан. Тој тврди дека Чедомир Михајловиќ кој под мистериозни...

Свет 04.05.21 | 10:23

Главниот хашки судија со години бил шпиун на ЦИА?

Долгогодишниот претседател на Хашкиот трибунал Теодор Мерон бил извор на информирање на америкнската тајна служба ЦИА, пишува „Република“.рс“. Тој за секоја актвност...

Свет 04.05.21 | 08:39

Пукање пред ЦИА

Најмалку еден агент на ФБИ денеска отвори оган врз вооружен маж кој се појавил на платото пред главниот влез во седиштето на ЦИА во Вирџинија, соопштија властите. Во...

Свет 03.03.21 | 15:29

Вилијам Барнс е новиот шеф на ЦИА

Комитетот за разузнавачки прашања при американскиот Сенат едногласно потврди дека поранешниот дипломат Вилијам Барнс ќе биде новиот шеф на Централната разузнавачка...

Свет 20.01.21 | 07:36

Ден пред инаугурацијата на Бајден директорката на ЦИА си поднесе оставка

Еден ден пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден, директорката на ЦИА Џина Хаспел, назначена од претседателот во заминување Доналд Трамп,...