Ознака: војска
Македонија 18.01.24 | 14:39

Кој нема да се вработи до избори, ќе се вработи по избори, вели Петровска

Пополнувањето на капацитетите на македонската Армија се одвива согласно поставените годишни планови и на барање на Генераштабот на Армијата. Огласите за вработувања...

Свет 09.01.24 | 14:22

Шведска: Испраќаме војска на границата со Русија

Шведска, која моментално чека да се приклучи во НАТО, се обврза да испрати копнени борбени единици за да учествуваат во операциите на сојузот долж руската граница. Премиерот...

Свет 07.12.23 | 10:56

Бразил распоредува војска на границата со Венецуела

Бразил соопшти дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската Влада ги објави плановите за инкорпорирање на областите контролирани од...

Свет 26.08.23 | 17:35

Путин бара од „Вагнер“ да се заколне на верност на Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, потпиша нов декрет со кој се бара од платеничките групи, вклучително и Вагнер, да се заколнат на верност на руската држава. Претседателската...

Македонија 01.08.23 | 16:31

Донесена одлука за испраќање припадници на Армијата за учество на вежбата „Saber Junction 23“

Владата, на денешната седница, на предлог на Министерството за одбрана, донесе одлука за испраќање припадници на Армијата на Република Македонија во Сојузна Република...

Македонија 24.06.23 | 11:02

Мицковски: Не може мафијата сама да се уапси, зрело е можеби за војска да интервенира

Не може мафијата сама да се уапси, чесните се на страна, правичен систем нема, институциите се празни школки, не знам ова е зрело можеби само војска да интервенира пишува...

Свет 27.02.23 | 14:22

ЦИА предупредува: Си Џинпинг ѝ рекол на својата војска да се подготви за инвазија на Тајван

Кинескиот претседател Си Џинпинг ѝ порачал на својата војска да биде подготвена да го нападне Тајван до 2027 година, предупредува ЦИА. Меѓународната заедница ја...

Балкан 20.01.23 | 20:32

Меѓународна воена вежба во Црна Гора, ќе се увежбуваат активности на планина во зимски услови

Меѓународната воена вежба „Заеднички предизвик 23“ ќе се одржи во Црна Гора од крајот на јануари до средината на февруари. Министерството за одбрана соопшти дека вежбата...

Балкан 27.12.22 | 11:24

Што значи наредбата на Србија за највисок степен на борбена готовност на воените и полициски сили?

Претседателот на Србија и врховен командант на српската војската, Александар Вучиќ, синоќа нареди воените сили и сите единици на МВР да бидат во највисок степен на борбена...

Балкан 16.12.22 | 14:17

Српската влада поднесе барање до КФОР за враќање на српската војска на Косово

Претставниците на Владата на Србија денеска поднесоа барање до КФОР за враќање на до илјада припадници на српските безбедносни сили на Косово и Метохија, во согласност...

Балкан 15.12.22 | 21:20

Вучиќ се обрати на нацијата: Утре на командантот на КФОР му го предаваме барањето за враќање на војската на Србија на Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по седницата на Владата изјави дека Владата донела одлука со барање за враќање на српските безбедносни сили според резолуцијата...

Фудбал 15.12.22 | 20:58

Српските фудбалери се разгалени бидејќи никој не служел војска

Поранешниот српски фудбалер, Раде Богдановиќ, даде коментар за неупехот на српската репрезентација во Катар. Според него, Србија има многу талентирана и реално добра...

Свет 07.12.22 | 11:27

Бундесверот ќе има доволно муниција само за два дена борби

Изминатите денови германските медиуми повикувајќи се на неименувани извори се појавија алармантни наслови за состојбата на армијата, кои сугерираат дека Бундесверот...

Македонија 29.09.22 | 08:55

ОО СДС Арачиново скандалозно избира професионални војници, дезертерот Ковачевски, Славјанка и Зечевиќ се директно одговорни за оваа партизација

Скандалозна е објавата на општинската организација на СДС во Арачиново со која ги повикуваат да се јават во партиската организација жителите кои сакаат да се вработат...

Свет 15.08.22 | 15:05

Украинската армија го уништи седиштето на Вагнер во Луганск

Рускиот новинар Јуриј Котенок на Телеграм објави дека украинската армија го уништила седиштето на руската приватна паравоена организација Вагнер во Попасна. Тој тврди...

Свет 04.08.22 | 13:47

Тајванските вооружени сили во состојба на борбена готовност, откажани 40 авионски летови

Министерството за одбрана потврди дека Народноослободителната војска на Кина (ПЛА) истрелала неколку наведувани проектили во водите североисточно и југозападно од...

Балкан 10.04.22 | 20:07

Вучиќ: Во вторник ќе го претставиме нашето најмоќно оружје

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа, по завршувањето на воената вежба на Војската на Србија „Огнен штит 2022“, на која за првпат беше прикажано делувањето...

Балкан 22.03.22 | 08:56

Србија: Од почетокот на годинава војската ја напуштиле 71 офицер

Воениот сојуз на Србија денеска соопшти дека, според официјално достапните податоци на Министерството за одбрана, од почетокот на 2022 година српската војска ја напуштиле...

Свет 28.02.22 | 21:32

Сателитски снимки кои покажуваат дека руските копнени сили се приближуваат до Киев

Денешните сателитски снимки покажуваат дека руските копнени сили продолжиле да се приближуваат до главниот град на Украина, јавуваат светските медиуми. Според Ројтерс,...

Свет 24.02.22 | 09:59

Украинската гранична служба објави материјали за кое вели дека покажува руски воени возила како ја преминуваат нејзината граница од Крим

Украинската гранична служба објави материјали за кое вели дека покажува руски воени возила како ја преминуваат нејзината граница од Крим. Во соопштението се додава...