Најмалку 40 лица, од кои 10 се потешко повредени во торнадото кое погоди неколку места на северот на Германија.

Најмногу повредени има во Падерборн, а во тој регион поради невремето беше запрен и железничкиот сообраќај.

Надлежните ги повикаа граѓаните да останат во своите домови до смирување на времето.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.