Ознака: невреме
Балкан 28.09.22 | 12:46

Силно невреме синоќа во Софија: За половина час, повеќе од 800 громови го погодија главниот град на Бугарија

Силното невреме кое синоќа го парализираше сообраќајот во главниот град на Бугарија ги поплави улиците, па дури и поголемите сообраќајници. За само половина час, повеќе...

Балкан 27.09.22 | 09:19

Aко сте на Крф, Лефкада, Парга – внимавајте, доаѓа силната бура „Богдан“

Невремето „Богдан“ од Италија, денеска се очекува да го зафати западниот дел на Грција, а до жителите на три области беше испратена порака од бројот 112 за итни случаи,...

Сервиси 16.09.22 | 12:03

Од утре нестабилно и посвежо време

Нестабилно време со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува УХМР за деновите од викендот и следната седмица. Во недела ќе дува силен северен ветер што...

Сервиси 11.09.22 | 08:39

Попладнево подгответе се за краткотрајно невреме со пороен дожд и силен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, ретки грмежи, засилен ветер и услови за изолирана...

Балкан 05.09.22 | 10:10

Невреме во Солун, Паралија, Лептокарија…

Повеќе делови од северна Грција доцна синоќа и во текот на ноќта беа зафатени од силно невреме со обилни врнежи од дожд што предизвика поплави, а преку бројот 112 за итни...

Сервиси 04.09.22 | 22:18

Метео Балканс: Избегнувајте патување во Македонија и Грција!

Избегнувајте патување во Грција! Оваа препорака ја издадоа синоптичарите на Метео Балканс. Причина за ова е што се очекува опасно време во Македонија и Северна Грција....

Сервиси 04.09.22 | 20:24

Вечерва и во текот на ноќта – нова поголема нестабилност и услови за ново невреме

Како што се чини, непредвидливото време продолжува да нè изненадува со неговите промени, а докторите предупредуваат особено да бидат внимателни сите со хронични болести...

Сервиси 03.09.22 | 13:59

УХМР: Утре пороен дожд, грмежи, силен ветер и услови за невреме ноќта кон понеделник, особено во источна и југоисточна Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најави дека утре кон крајот на денот и во текот на ноќта кон понеделник ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи...

Балкан 02.09.22 | 19:12

Солун под вода откако силно невреме ненадејно го зафати градот

Солунските улици се претворени во реки откако денеска ненајавено невреме го зафати градот. Поројните дождови го запеа сообраќајот во голем дел од градот. Во многу случаи...

Скопје 31.08.22 | 20:36

Невремето ја уби Надежта

Вчерашното невреме, покрај другите дрвја по градот, скрши и една од трите врби кои беа поставени во реката Вардар за време на проектот Скопје 2014. „Вера“ и „Љубов“ се...

Твитови 31.08.22 | 19:13

Кој загубил табличка по вчерашното неверме еве каде да ја најде

decki 👇 pic.twitter.com/nLg0hNI2Yj — Манче (@Mukomanche) August 31, 2022

Свет 31.08.22 | 18:35

Парче град уби бебе во Шпанија

Едногодишно девојче загина откако беше погодено од огромен град за време на невиденото невреме вчера во Шпанија, додека земјата се соочува со најновиот напад на екстремни...

Скопје 31.08.22 | 17:35

Градоначалниците заеднички побарале од Град Скопје долгорочно решение за проблемот со паднати дрвја при секое посилно невреме

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска одржа координативен состанок со градоначалниците на сите скопски општини и директорите на градските јавни...

Скопје 31.08.22 | 16:06

ЦУК: Над 1.000 повици за итни ситуации на 112 по невремето во Скопје

По обилните поројни врнежи од дожд и силниот ветер од 70 километри на час, што вчера попладне го зафатија Скопје, досега се сумирани податоци од над 1.000 повици за итни...

Македонија 31.08.22 | 15:36

УХМР: Невреме како вчерашното во Скопје се случува еднаш во две до пет години

Невреме како што се беше вчера во Скопје може да се случи еднаш во две до пет години, покажуваат историските мерења и статистички истражувања на интензивните врнежи...

Македонија 31.08.22 | 14:07

Ниту еден преставник на владата не кренал телефон да помогне во справување со невремето, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ им ги чистат приодите до државните објекти

Досега ниту еден преставник на владата, ниту еден министер, ниту државен секретар или раководител се нема јавено на било кој скопски градоначалник да помогне во справување...

Скопје 31.08.22 | 10:50

Каде беше системот за растурање облаци: Опозицијата бара одговорност од Владата

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека со системот за растурање облаци Владата седи со скрстени раце додека Скопје се поплави, каде е системот со кој се фалеше? Од партијата додаваат...

Скопје 31.08.22 | 10:01

Осигурителните компании не покриваат вакви случаи: Кров од зграда во Карпош се заби во автомобил

Делови од покрив од зграда во населбата Карпош 2 паднаа врз паркирани автомобили. Лимовите кои летаа како проектили оштетија неколку возила. Да прашам дали @OpstinaKarpos...

Македонија 31.08.22 | 09:42

По вчерашното невреме граѓаните во ЦУК најмногу пријавиле поплавени простории и паднати дрва

По обилните врнежи од дожд и силниот ветар кои вчера попладне го зафатија Скопје на телефонскиот број 195 и преку бројот за итни повици 112 беа примени околу 180 пријави....

Скопје 31.08.22 | 08:08

По вчерашното невреме, денеска во Скопје се најавува нов пороен дожд

По вчерашното незапамтено невреме кое го зафати Скопје и околината времето денеска ќе биде променливо облачно, од пладневните часови нестабилно, на повеќе места со...