Словачки медиуми објавуваат неофицијални информации човекот кој пукаше во словачкиот премиер, Роберт Фицо, 71-годишниот писател Јурај Цинтула, приврзаник на либералната партија Прогресивна Словачка.

Во минатото Цинтула на социјалните мрежи отворено ја изразуваше својата омраза кон Фицо.

Медиумите пишуваат дека пред обидот за атентат врз Фицо, осомничениот му викнал на премиерот „Робо, дојди овде“, по што отворил оган.

Според медиумите, тој имал легално регистрирано оружје и со него пукал во Фицо.Претходно, неопосредно по пукањето, едно лице е уапсено.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.