Ознака: словачка
Свет 18.01.21 | 16:07

Словачка ќе го тестира цело население за една недела: Негативните ќе добијат олеснување на мерките

Словачка почна ново масовно корона-тестирање за населението, со цел да се добие појасна слика за раширеноста на вирусот и евентуално да се укинат некои ограничувања...

Свет 06.01.21 | 09:48

Словаците од регионот Нитра не може да одат на работа без негативен тест

На Словаците во централниот регион Нитра нема да им биде дозволено да работат доколку немаат негативен тест за коронавирус, бидејќи главната болница во таа област е...

Свет 18.12.20 | 19:07

Премиерот на Словачка, Матович позитивен на Ковид-19

Премиерот на Словачка, Игор Матович е позитивен на новиот коронаирус, објавија словачките медиуми. Поради тоа претседателот на Парламентот, Борис Колар, кој вчера имаше...

Македонија 18.12.20 | 16:46

Чешка и Словачка одржаа лекција во ЕУ, но и лекција за македонските власти како се бранат и почитуваат историјата и јазикот

Чешка и Словачка одржаа лекција во Европската Унија, но и лекција за македонските власти како се бранат и почитуваат историјата и јазикот. Двете земји поддржани од...

Македонија 17.12.20 | 21:59

Бугарија преку допис до членките на ЕУ се жали од блокадата на Чешка и Словачка

Бугарија реагирала на блокадата на заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот на ЕУ од страна на Чешка и Словачка,објави Телевизија 24. Испратена е позиција...

Свет 16.12.20 | 22:57

Данска и Словачка ќе ги затворат продавниците и моловите за Божик

Данска и Словачка ќе ги затворат трговските центри и продавници во пресрет на Божик за да спречат ширење на коронавирусот. Данската Влада ќе го стори тоа од утре, а другите...

Свет 15.12.20 | 18:46

Претседателката на Словачка предупредува: Ситуацијата со Ковид-19 е исклучително сериозна

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова, предупреди дека ситуацијата со пандемијата на корона вирусот во земјата е исклучително сериозна. Истовремено Чапутова...

Свет 09.12.20 | 10:37

Воведување „локдаун“ во Словачка е извесно, само е прашање кога

Воведување рестриктивни мерки во Словачка е извесно, а кога и во кој облик, ќе биде објавено по денешниот состанок со премиерот Игор Матович, изјави министерот за здравство...

Свет 14.11.20 | 15:18

Нови мерки: Влез во Словачка само со негативен ПЦР тест

Од 16 ноември, понеделник, граѓаните на најголемиот дел земји од Европската Унија ќе може да влезат во Словачка само со негативен ПЦР тест. Тестот, истакнуваат официјалните...

Свет 09.11.20 | 20:39

Maсовното тестирање се покажа успешно: Словачка нагло го намали бројот на заразени

Масовното тестирање за коронавирус и програмата за карантин во Словачка во изминатите два викенда помогнаа за преполовување на бројот на заразени лица, соопшти премиерот...

Свет 08.11.20 | 20:30

Повеќе од 1,2 милиони Словаци беа тестирани во еден ден

На првиот ден од вториот круг на масовно тестирање за коронавирусот, вчера во Словачка биле тестирани 1.297.571 граѓани, од кои 0,63 проценти биле позитивни. Како што рече...

Свет 06.11.20 | 19:11

Масовно тестирање во Словачка: Кој нема да се тестира ќе оди во 13-дневен карантин

Граѓаните на Словачка кои не учествуваа во масовното тестирање и немаат негативен тест за ПЦР, мораат да останат во изолација до 14 ноември. Во директивата на Владата...

Свет 01.11.20 | 14:46

Словачка за еден ден тестира еден милион луѓе – тестовите бесплатни

Повеќе од еден милион Словаци вчера беа тестирани за коронавирус, како дел од огромната логистичка операција за тестирање на поголемиот дел од населението преку викенд...

Свет 31.10.20 | 20:27

Дали вакво треба и кај нас: Словачка за еден ден бесплатно тестираше милион граѓани

Повеќе од милион Словаци денеска беа тестирани за коронавирус, како дел од огромната логистичка операција за тестирање на поголемиот дел од населението за време на...

Свет 31.10.20 | 11:56

Во Словачка почна масоно тестирање на населението за Ковид-19 

Словачка почнува со скрининг на целото население (лица над 10-годишна возраст) за новиот коронавирус со брзи антиген-тестови, што би било прво тестирање на цела нација....

Свет 24.10.20 | 13:27

Словачка го ограничува движењето на луѓето

Словачка донесе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето, откако беше потврден најголемиот број новозаразени во земјата од почетокот на пандемијата. Од денеска...

Свет 21.10.20 | 12:21

Словачка и Полска забележаа рекордни бројки

Во Словачка се пријавени 2.202 нови случаи на коронавирус, што е најголем број на случаи во еден ден од почетокот на пандемијата. Претходниот рекорд беше поставен на 16...

Свет 17.10.20 | 21:48

Сите над десет години: Масовно тестирање во Словачка

Словачка планира да ги тестира сите граѓани на возраст над 10 години за коронавирусот во следните два викенда, соопшти премиерот Игор Матович на денешната прес-конференција,...

Балкан 16.10.20 | 23:20

Нови документи: Словачкиот авион во 2006 година бил урнат бидејќи носел докази за злосторства на УЧК?

Словачката полиција ја тргна ознаката „тајно“ на паѓањето на авионот со словачки војници од контигентот на НАТО. Како што пишува „Новости“, авионот бил намерно урнат...

Македонија 12.10.20 | 20:57

Пендаровски стана „северномакедонски“, од кабинет се правдаат дека „таква е граматиката“

За време на посетата на Словачка, македонскиот претседател Стево Пендаровски во книга на впечатоци напишал поздравна порака над објаснувањето на домаќините дека тој...