Ознака: словачка
Свет 09.07.21 | 09:57

Словачка: Задолжителен карантин за оние кои влегуваат во земјата, а не се вакцинирани против Ковид-19

Задолжителна двонеделна самоизолација е воведена денеска за оние кои влегуваат во Словачка и кои не се вакцинирани против коронавирусот. Ова важи и за членовите на...

Свет 04.07.21 | 16:07

Папата Франциск ќе ги посети Унгарија и Словачка

Папата Франциск, за време на обраќањето пред верниците на плоштадот Св. Петар во Ватикан, најави дека планира во септември да ги посети Унгарија и Словачка. Папата потврди...

Свет 04.07.21 | 08:18

Словачка воведува задолжителен карантин за невакцинираните патници

Загрижена за новите варијанти на коронавирусот, Словачка драстично ги заострува правилата за влез во земјата, јавува ДПА. Од 9 јули, сите невакцинирани лица ќе треба...

Свет 03.07.21 | 08:48

Слаб интерес за вакцинирање: Словачка ги продаде неискористените вакцини „Спутник В“ назад во Русија

Словачка ги продаде повеќето од своите дози на руската вакцина „Спутник В“ назад во Русија. Словачкото Министерство за здравство објави дека таквиот потег е направен...

Свет 07.06.21 | 14:42

Словачка втора држава во ЕУ што почна имунизација со Спутник В

Словачка е втора држава во Европската унија што почна со имунизација со руската вакцина Спутник В, која се уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА). Словачка...

Македонија 07.05.21 | 12:07

Германија и Словачка бараат Скопје и Тирана заедно да ги почнат преговорите со ЕУ во јуни

Германија и Словачка се залагаат Македонија и Албанија во јуни заедно да ги почнат преговорите за членство во ЕУ, објавија на Твитер германскиот министер за Европа...

Свет 08.04.21 | 21:43

Русија бара од Словачка да ѝ ги врати вакцините „Спутник В“

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) денеска соопшти дека Словачка треба да ги врати дозите на „Спутник В“, кои ги добила од Русија поради кршење на договорот,...

Свет 01.04.21 | 12:59

Словачка со нов премиер бара крај на политичката криза предизвикана од купувањето руски вакцини

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова, го назначи Едуард Хегер за нов премиер, со што стави крај на едномесечната политичка криза во таа земја. Хегер ја презема...

Свет 31.03.21 | 08:53

Падна првата европска влада поради скандал со вакцините

Владата на премиерот на Словачка Игор Матович денеска поднесе оставка со цел да ја ублажат политичката криза предизвикана откако се откри дека тајно набавиле вакцини...

Свет 20.03.21 | 09:36

Задолжителен карантин во Словачка за сите кои се враќаат – без разлика дали се вакцинирани или прележале Ковид-19

Задолжителниот карантин за враќање во Словачка од 22 март ќе важи за сите, вклучително и за оние кои биле вакцинирани против коронавирусот или се опоравиле од инфекцијата,...

Свет 02.03.21 | 12:43

Словачка одобри употреба на руската вакцина „Спутник V“

Словачкиот министер за здравство Марек Крајци изјави дека руската вакцина „Спутник V“ е одобрена за употреба во земјата до крајот на август. Вакцината ќе употребува...

Свет 25.02.21 | 16:46

Словачка бара европски систем за позајмување вакцини

Словачка води разговори со другите земји-членки на ЕУ за воспоставување механизам што ќе овозможи позајмување вакцини против Ковид-19. Минатата недела ја минав делумно...

Свет 25.01.21 | 08:21

Словачка за еден ден тестираше 1,3 милиони жители

Вкупно 1.303.949 лица беа тестирани за коронавирусот за време на скрининг тестот низ Словачка во саботата, при што 9.979 или 0,77 проценти се позитивни на тестот, изјави словачкиот...

Свет 18.01.21 | 16:07

Словачка ќе го тестира цело население за една недела: Негативните ќе добијат олеснување на мерките

Словачка почна ново масовно корона-тестирање за населението, со цел да се добие појасна слика за раширеноста на вирусот и евентуално да се укинат некои ограничувања...

Свет 06.01.21 | 09:48

Словаците од регионот Нитра не може да одат на работа без негативен тест

На Словаците во централниот регион Нитра нема да им биде дозволено да работат доколку немаат негативен тест за коронавирус, бидејќи главната болница во таа област е...

Свет 18.12.20 | 19:07

Премиерот на Словачка, Матович позитивен на Ковид-19

Премиерот на Словачка, Игор Матович е позитивен на новиот коронаирус, објавија словачките медиуми. Поради тоа претседателот на Парламентот, Борис Колар, кој вчера имаше...

Македонија 18.12.20 | 16:46

Чешка и Словачка одржаа лекција во ЕУ, но и лекција за македонските власти како се бранат и почитуваат историјата и јазикот

Чешка и Словачка одржаа лекција во Европската Унија, но и лекција за македонските власти како се бранат и почитуваат историјата и јазикот. Двете земји поддржани од...

Македонија 17.12.20 | 21:59

Бугарија преку допис до членките на ЕУ се жали од блокадата на Чешка и Словачка

Бугарија реагирала на блокадата на заклучоците за проширувањето на Западен Балкан во Советот на ЕУ од страна на Чешка и Словачка,објави Телевизија 24. Испратена е позиција...

Свет 16.12.20 | 22:57

Данска и Словачка ќе ги затворат продавниците и моловите за Божик

Данска и Словачка ќе ги затворат трговските центри и продавници во пресрет на Божик за да спречат ширење на коронавирусот. Данската Влада ќе го стори тоа од утре, а другите...

Свет 15.12.20 | 18:46

Претседателката на Словачка предупредува: Ситуацијата со Ковид-19 е исклучително сериозна

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова, предупреди дека ситуацијата со пандемијата на корона вирусот во земјата е исклучително сериозна. Истовремено Чапутова...