Ознака: роберт фицо
Свет 31.05.24 | 21:20

Роберт Фицо пуштен на домашно лекување

Премиерот на Словачка Роберт Фицо вечерва е пуштен од болница и моментално е дома во Братислава, соопштија од болницата од Банска Бистрица каде Фицо е хоспитализиран...

Балкан 31.05.24 | 10:36

Фицо пуштен на домашно лекување

Словачкиот премиер Роберт Фицо од болницата во Банска Бистрица денеска е префрлен дома во Братислава. Неговата состојба е стабилизирана и почнал со рехабилитација,...

Свет 29.05.24 | 19:26

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Закрепнувањето на премиерот Роберт Фицо, по обидот за убиство, ќе потрае „исклучително долго“, изјави денеска словачкиот вицепремиер Роберт Калињак, цитиран од француските...

Свет 27.05.24 | 14:22

Состојбата на Фицо се подобрува

Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо по атентатот се подобрува, соопштија денеска словачката влада и Универзитетската болница Ф.Д. Рузвелт. Врз основа на резултатите...

Свет 25.05.24 | 19:30

Добра вест: Состојбата на словачкиот премиер е подобрена

Лекарскиот тим што се грижи за словачкиот премиер Роберт Фицо по минатонеделниот атентат денеска потврди дека неговата состојба е субјективно подобрена, соопшти прес-службата...

Свет 22.05.24 | 21:27

Атентаторот врз Фицо имал организација под име „Словачка без насилство“

Атентаторот на словачкиот премиер Роберт Фицо имал организација под името „Словачка без насилство, пишуваат медиумите во Братислава.   Уште се дознава дека атентатот ...

Свет 21.05.24 | 12:57

Роберт Фицо е свесен и комуникативен, соопштија неговите лекари

Словачкиот премиер Роберт Фицо е свесен и комуникативен, а последователно му беше извршена томографија, соопштија денеска неговите лекари. Истовремено се преземаат...

Свет 18.05.24 | 15:57

Состојбата на Фицо е стабилизирана, но и натаму е сериозна

Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо е стабилизирана, но и понатаму е сериозна, изјави словачката министерката за здравство Зузана Долинкова. Фицо беше тешко...

Свет 17.05.24 | 14:41

Премиерот Фицо е повторно опериран, состојбата се уште му е сериозна

Словачкиот премиер Роберт Фицо повторно е опериран, а неговата состојба се уште е сериозна, изјави денеска на прес-конференција словачкиот министер за одбрана Роберт...

Балкан 16.05.24 | 22:34

Атентатот на Фицо е прв во Европа по Ѓинѓиќ

Словачкиот премиер Роберт Фицо беше застрелан и ранет  со што стана последниот европски лидер кој беше цел на атентат. Додека обидите за убивање лидери во Европа се...

Семејство 16.05.24 | 20:14

Заедно се цел живот: Ова е сопругата на Роберт Фицо

Роберт Фицо и неговата Сопруга се во во брак речиси 4 децении. Дека зад секој успешен маж стои силна и уште поуспешна жена, потврдува и приказната на словачкиот премиер....

Свет 16.05.24 | 19:10

Случајност или не? Сопругата на атентаторот на Фицо е Украинка, учествувала во државниот удар пред десет години

Сопругата на атентаторот на словачкиот премиер Роберт Фицо е Украинка. Таа активно учествувала во државниот удар во 2014 година. Таа вчера е уапсена, пишуваат словачките...

Свет 16.05.24 | 16:26

Oперацијата на словачкиот премиер траела пет часа, животот му висел на конец

Директорката на болницата во Бањска Бистрица, Миријам Лапуникова изјави дека премиерот на Словачка, Роберт Фицо, врз кого вчера беше извршен атентат, има повеќе прострелни...

Свет 16.05.24 | 13:05

На Фицо ќе му биде извршена уште една операција

Словачкиот премиер Роберт Фицо врз кого вчера беше извршен атентат во градот Хандлови, го чека уште една операција, пишува словачкиот портал Правда. Абдоминалното крварење...

Свет 16.05.24 | 10:06

Ова е моментот кога атентаторот пука врз Фицо: Припука и веднаш го уапсија

Словачките медиуми го објавија моментот кога е застрелан премиерот Роберт Фицо. На видеото јасно се гледа кога напаѓачот вади пиштол и испука пет истрели. Ранетиот...

Свет 16.05.24 | 08:43

Фицо е во свесна состојба

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо, по неколкучасовната операција поради здобиените повреди во вчерашниот атентат, е во свесна состојба, објавија локалните медиуми. Но,...

Свет 16.05.24 | 08:17

Словачкиот премиер е во свесна состојба

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо, по неколкучасовната операција поради здобиените повреди во вчерашниот атентат, е во свесна состојба, објавија локалните медиуми. Но,...

Македонија 15.05.24 | 23:04

Мицкоски го осуди нападот врз словачкиот премиер, Роберт Фицо

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најстрого го осуди атентатот врз словачкиот премиер, кој моментално се бори за живот откако најмалку три куршуми завршија...

Свет 15.05.24 | 21:54

Критична е состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо

Словачкиот министер за одбрана Роберт Калинак изјави дека премиерот Роберт Фицо се уште е на операција и се бори за живот. Калинак додава дека неговото здравје е „навистина...

Свет 15.05.24 | 18:30

Словачки медиуми: 71-годишниот писател Јурај Цинтула пукал во премиерот Роберт Фицо

Словачки медиуми објавуваат неофицијални информации човекот кој пукаше во словачкиот премиер, Роберт Фицо, 71-годишниот писател Јурај Цинтула, приврзаник на либералната...