Словачкиот премиер Роберт Фицо од болницата во Банска Бистрица денеска е префрлен дома во Братислава.

Неговата состојба е стабилизирана и почнал со рехабилитација, јави поралот Правда.

Порталот наведува дека Фицо ќе закрепнува дома и оти тоа било негова желба.

На 15 мај 71-годишниот писател Јурај Цинтула го застрела Фицо, a полицијата веднаш го приведе. Словачкиот премиер во тешка состојба беше пренесен во болницата во Банска Бистрица каде му беше извршена операција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.