Ознака: атентат
Свет 03.04.22 | 20:34

Во Казахстан спречен атентат врз претседателот нарачан од странски разузнавачки служби

Контраразузнавачката служба на Казахстан спречила атентат врз претседателот на државата Касим-Жомарт Токаев. Според соопштението на Комитетот за национална безбедност...

Свет 28.03.22 | 14:13

Киев пост: Пропадна нов обид за атентат врз Зеленски

Украинскиот весник „Киев пост“ објави дека пропаднал новиот обид за атентат на претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Весникот пишува дека недалеку од границата...

Свет 22.03.22 | 16:40

Спречен четврти обид за атентат врз Зеленски, тврди „Билд“

Украинската контраразузнавачка служба наводно спречила четврти обид за атентат врз украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува германскиот весник „Билд“. Група...

Свет 22.03.22 | 15:39

Спречен обид за атентат на Зеленски: Уапсен тим од 25 луѓе, меѓу кои и руски таен агент

Украинските власти тврдат дека на Русите им пропаднал уште еден обид да го убијат претседателот, Володимир Зеленски, откако тим од 25 лица бил уапсен на тромеѓето на...

Свет 20.03.22 | 18:20

Труење, ненадејна болест, несреќа: Руската елита ја разгледува можноста за отстранување на Путин

Украинското Министерство за одбрана тврди дека руската елита ја разгледува можноста за атентат врз рускиот претседател Владимир Путин. Труење, ненадејна болест, несреќа...

Свет 04.03.22 | 18:35

Обид за атентат? Ова е ракетата што падна во дворот на резиденцијата на Зеленски

Дел од проектил паднал во дворот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави Сергиј Никифоров, портпарол на шефот на државата. Никифоров истакна дека Зеленски...

Свет 02.03.22 | 10:18

Чеченски борци планирале да го убијат Зеленски

Украинските власти соопштија дека уништиле елитна група чеченски борци кои планирале да го убијат претседателот Владимир Зеленски, пишува денеска британскиот весник...

Балкан 27.01.22 | 11:07

Брнабиќ: Не е отстранета опасноста од атентат на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, вели дека во овој момент главните осомничени за планирање на атентатот на српскиот претседател Александар Вучиќ се надвор од дофатот...

Балкан 24.01.22 | 21:00

Атентатот нарачан од Јужна Америка: Планот бил Вучиќ да биде убиен со снајпер

Атентатот на српскиот претседател Александар Вучиќ бил нарачан од Јужна Америка, а егзекуцијата требало да се изврши во првата половина на февруари од снајперист, поранешен...

Свет 03.01.22 | 00:05

Премиерот на Хаити преживеа атентат за време на прославата на Денот на независноста

Премиерот на Хаити, Ариел Анри, преживеал атентат за време на прославата на Денот на независноста на оваа островска држава. Во пукањето што се случило пред катедралата...

Свет 07.11.21 | 08:42

Ирачкиот премиер преживеа атентат: Со дрон нападната неговата резиденција во Багдад

Ирачкиот премиер Мустафа ал Казими ноќеска се извлекол неповреден во напад со беспилотно летало извршен врз неговата резиденција во Зелената зона во Багдад. Премиерот...

Балкан 24.10.21 | 13:08

Атентат на Вучиќ бил планиран на откривањето на споменикот на Стефан Немања во Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денес дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и дека наводите за прислушкување на Вучиќ...

Македонија 03.10.21 | 09:37

Нарачателите и извршителите се мистерија: 26 години од атентатот врз Киро Глигоров

На денешен ден пред 26 години врз претседателот, Киро Глигоров беше извршен атентат, а оттогаш иако имаше бројни заложби и ветувања дека нарачателите и извршителите...

Свет 20.09.21 | 16:22

Овие политичари имислувале атентати кога популарноста им опаѓала

Голем дел од светските лидери кога се на врвот на своето владеење и кога популарноста и поддршката кај народот им опаѓа имислуваат разни начини да се одржат на власт....

Македонија 20.09.21 | 14:57

Го спасиле Грците: Заев почна да измислува дека бил спречен атентат против него

Грчките тајни служби и Владата спречија обид за атентат врз лидерот на Македонија, Зоран Заев, неколку месеци по потпишувањето на Договорот од Преспа во летото...

Свет 09.07.21 | 15:14

Толпа на улица линчуваше двајца платеници кои извршија атентат врз претседателот на Хаити

Толпа собрана на улиците на главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс, линчувала двајца од групата странски платеници кои извршија атентат над претседателот Жовенел Моиз. Во...

Свет 08.07.21 | 20:34

Хаити: Седуммина убиени, шест уапсени поради атентатот врз претседателот

Хаитската полиција соопшти дека убиле седум и уапсиле шестмина осомничени поради атентатот врз претседателот Жовенел Моиз. Во тек е потрага по други лица одговорни...

Свет 02.06.21 | 20:56

Само што се вратила од САД, докторирала во Атланта – ова е убиената ќерка на министерот за труд

Вооружени лица денеска се обидоа да извршат атентат на министерот за труд на Уганда, генерал Катумба Вамала, но притоа ја убија неговата ќерка и возачот на автомобилот,...

Балкан 17.05.21 | 09:44

Атентатот врз Вучиќ бил планиран за 5-ти или 6-ти февруари, екипата на Веља невоља требало да биде скриена во камион

Атентатот врз претесадателот на Србија Александар Вучиќ бил планиран за петти или шести февруари годинава.Ова синоќа го објави новинарот Александар Вучичевиќ на ТВ...

Свет 22.04.21 | 10:11

Организирале атентат врз Лукашенко: Адвокат целосно ја признал вината

Адвокатот Јури Зенкович, кој е уапсен под сомнение дека подготвувал атентат врз претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, како и државен удар. Зенкович преземал...